Almanya’yı vazgeçireceğiz

Yurt Dışı Haberleri —

Berlin - Brandenburger Tor

Berlin - Brandenburger Tor

  • “Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" hamlesini yeni bir aşamaya taşıracaklarını belirten KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Süreci ikinci aşamaya taşıyoruz. Yüz kişilik eylemler yerine on binlerle üzerine üzerine gideceğiz” dedi.
  • PKK yasağına karşı 18 Kasım’da Berlin’de yapılacak olan eyleme çağıran Zümrüt: “26 Kasım’da PKK yasağı 30 yılını geride bırakıyor. Almanya bu kararından vazgeçmiş değil. Bizler de Kürtler ve dostları olarak 18 Kasım’da Berlin’de bu yasağa karşı yürüyeceğiz.” 
  • KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, gerçekleşecek eylem ve etkinliklerin merkezinin Avrupa’da olmasını, “Komplonun kararını Avrupa devletleri aldı. Hamlenin de Avrupa’dan başlatılması bu açıdan oldukça önemli” sözleriyle açıkladı.  

 

DENİZ BABİR/FRANKFURT

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun siyasi çözümü için küresel çapta başlatılan “Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” hamlesi kapsamında başlatılan hamle birinci ayını geride bıraktı. 10 Ekim’de startı verilen, 100'den fazla merkeze yayılan hamleye aralarında çok sayıda sendika, siyasi parti, milletvekili, aktivist, sivil toplum örgütü, akademisyen, siyasetçi, sanatçı da olduğu binler dahil oldu. Kürtler ve dostları dünyanın dört bir yanında tecride karşı eylemlerini de sürdürüyor. 

KCDK-E) Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt

Küresel çapta ilk hamle
Kongreya Civaka Demokratîk a Kurdistaniyan li Ewropayê (KCDK-E) Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, başlatılan hamle kapsamında gerçekleştirecekleri eylem ve etkinlikleri anlattı. “Komplonun kararını Avrupa devletleri aldı. Hamlenin de Avrupa’dan başlatılması bu açıdan oldukça önemli” dedi. Geçtiğimiz yıllarda aynı taleple çok sayıda hamlenin başlatıldığını hatırlatan Zümrüt, “Bu gibi önemli hamleler daha çok Bakûrê Kurdistan’da başlatılıyordu. Fakat ilk kez Önder Apo’nun özgürlüğü küresel çapta, yüzü aşkın merkezde, dostlar tarafından başlatılıyor ve hamleye öncülük eden Avrupa oluyor” dedi. “Önceki yıllarda yapılan ‘Abdullah Öcalan siyasi irademdir’ vb. hamlelere aktif katılan biri olarak söyleyebilirim ki; muhtemelen ilk kez bu denli küresel çapta yankı uyandıran ve Kürtler dışında onlarca kimliğin katıldığı bir hamle başlatıldı” diyen Zümrüt ekledi: “Bu da bize gösteriyor ki bu talep elzemdir, acildir ve olmazsa olmaz!” 

İkinci aşamaya geçiyoruz
KCDK-E olarak hamlenin startının hemen ardından eş zamanlı olarak onlarca merkezde üçer günlük çadır eylemi yaptıklarını anlatan Zümrüt, bu eylemlere Kürt dostlarının da dahil olduğunu söyledi. Zümrüt, “İstenilen düzeyde olmasa da bir kamuoyu oluşturdu. Bu tarz eylemler artık klasik olmaya başladı ve yeterli değil. Yürüttüğümüz kimi tartışmalar sonrasında eylemlerimizi daha geniş bir yelpazeye yayma kararı aldık. Bu kapsamda kitlesel ve Avrupa merkezli yürüyüşler organize ettik. Bunun yanı sıra diplomatik çalışmalara ağırlık vererek içinde tanınmış hukukçuların, siyasetçilerin ve bilirkişilerin olduğu karma heyetler oluşturarak İmralı’ya gönderme planlamaları yaptık. Bu süreci ikinci bir aşamaya taşıyoruz ve başarıya ulaşması için de tüm güçlerimizi seferber edeceğiz” dedi.

Yüz binler sokağa!
Pasif eylemlerin aşılması gerektiğine vurgu yapan Zümrüt, bu tarz eylemlerin artık temel ihtiyaçlara cevap olamadığını ifade etti. Zümrüt, “Her ne kadar parlamentolara sunulan dosyalar kapsamında bir dönüş olmasa da kitlesel eylemlerle, kararlı bir direnişle bunu sağlayabiliriz. Örgütlemenin toplumsal ayağı dediğimiz kitle boyutunu güçlendirerek yüz kişilik eylemler yerine binler, on binler ile üzerine üzerine gideceğiz. Asıl hedefimiz seferberlik ruhuyla yapacağımız halk toplantılarıyla yeniden bir aydınlanma, kavrama ve Önder Apo’nun özgürlüğü talebiyle sokakları doldurmak olacak. Bu sonuçtan hareketle CPT ve muhatap kurumları zorlayacağız. On binler, yüz binler alanlara çıktığında devletler ve kurumlar bizi muhatap almak zorunda kalacak” diye konuştu.

İmralı’ya yüz bin kartpostal
Hamle Komitesi olarak ayda iki defa bir araya geleceklerini kaydeden Zümrüt, üç aylık eylem planlaması yaptıklarını belirtti. Zümrüt, “Bu planlama kapsamında İmralı’ya yüz bin kartpostal göndermek de var. Bu şekilde halk Önderliği ile birebir ilişki kuracak” dedi. 

17 Şubat’ta Düsseldorf’da
Aynı zamanda 17 Şubat’ta Düsseldorf’da merkezi bir yürüyüşe hazırlandıklarını söyleyen Zümrüt, “Bütün Kurdistanî partiler ve sivil toplum kuruluşları katılacak. Bu eylemle tek muhatabın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğunun mesajını vereceğiz” dedi. Zümrüt neden Almanya’yı tercih ettiklerini de şöyle özetledi: “Almanya, devlet politikası ve Kürt meselesine dair oynadığı rol bakımından önemli bir aktör. Bizler de 17 Şubat merkezi Düsseldorf yürüyüşüne hazırlanırken bu ciddiyetle hazırlanacağız. Almanya’nın kitlesini buraya dökeceğiz. Hedefimiz yüz binler.” 

Halkı dinleyeceğiz
Bu çalışmanın en önemli ayağının örgütleme olduğunu vurgulayan Zümrüt, “Bu kapsamda halkla bir araya geleceğiz. Bunu yaparken bize gelmelerini beklemeyeceğiz; biz onlara gideceğiz. Halk toplantılarında konuşan değil dinleyen olacağız. Önümüzdeki ay Berlin’de iki ayrı merkezde halk toplantıları olacak. Önderliğin avukatları da bu toplantılara katılacak” diye aktardı. Zümrüt ayrıca, “Biz KCDK-E ve Kurdistanî kurumlar olarak her ne kadar kendi aramızda toplanıyor, önemli kararlar alıyorsak, dostlar da başlatılan hamle kapsamında bu sürecin hassasiyetini bilerek bir araya geliyor ve farklı çözüm arayışına giriyor. Bu, ilerleyen zamanda kuşkusuz daha güçlü yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

PKK yasağına karşı yürüyüş
Zümrüt son olarak şunları kaydetti: “26 Kasım’da PKK yasağı 30 yılını geride bırakıyor. Almanya bu kararından vazgeçmiş değil. Bizler de Kürtler ve dostları olarak 18 Kasım’da Berlin’de bu yasağa karşı yürüyeceğiz. Eylem için tüm merkezlerden otobüsler kaldırılacak. Buradan tüm halkımıza çağrımızdır; gelin 18 Kasım’da bu anlamsız PKK yasağına karşı sesimizi çıkaralım!”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.