Amed varoşlarında mültecilerin yaşam mücadelesi

Dosya Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 20:07

  • Amed’de İl Göç İdaresine kayıtlı sadece 706 Suriyeli mülteci bulunuyor ancak kentin varoşlarında 30 binden fazla Suriyeli mülteci yaşıyor. Kayıtlarda olmayan mültecilerin tek geçim kaynağı ise karın tokluğuna çalıştıkları mevsimlik işler ya da çöp ve hurda toplayıcılığı.

YILMAZ KAYA

Suriye’nin Dera kentinde Ocak 2001 tarihinde bir grup öğrenci ve gençlik gruplarının başlattığı protesto gösterileri ülke geneline yayılınca hükümet, bunlara sert müdahalede bulundu. Ancak küçük grupların başlattığı bu protesto gösterileri ardından Nisan ayında dış destekle DAİŞ, El Nusra, El Kaide ve Özgür Suriye Ordusunun da ortaya çıkmasıyla ülkede iç savaş yaşanmaya başlandı. 
Özellikle cihatçı gruplara bazı ülkelerin de silah ve para desteği vermesi ardından isyanlar büyük boyutlara ulaştı ve birçok kent, ilçe ve köy cihatçı grupların denetimine geçti. Hükümete karşı başlayan silahlı isyan, daha sonra ülkenin bazı bölgelerinde mezhepsel ayrılıklardan dolayı grupların kendi aralarındaki çatışmalara sahne oldu. Bu çatışmalarda en büyük zararı gören ise sivil halk oldu. 
Ülkenin kuzeyinde PYD’nin rejim güçlerine ve cihatçı gruplara karşı direnişi Kürtleri tek vücut halinde bir arada toplarken, birçok bölgeyi ele geçiren cihatçı gruplar, kendilerinden olmayanlara karşı cinayet, haraç alma ve hapis politikalarını izlerken milyonlarca insan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.