Arabulucuyla hak gaspı!

Kadın Haberleri —

Kadın eylemi

Kadın eylemi

  • Kadın örgütleri ve hak savunucuların, Türk Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un "Nafaka, tazminat ve boşanma gibi konuların da 'arabuluculuk' sistemiyle çözülebileceğini savunduğu ve "Aile hukukunu sil baştan ele alacağız" açıklamasına tepkileri sürüyor.

Kadının nafaka hakkını elinden almak isteyen AKP iktidarı, kira anlaşmazlıklarında yürürlüğe giren "arabuluculuk" uygulamasının nafaka, boşanma ve tazminat gibi Medeni Kanun kapsamına giren konulara da uygulanabileceğini ileri sürmüştü.

Kadın örgütleri ve hak savunucuların, Türk Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un "Nafaka, tazminat ve boşanma gibi konuların da 'arabuluculuk' sistemiyle çözülebileceğini savunduğu ve "Aile hukukunu sil baştan ele alacağız" açıklamasına tepkileri sürüyor.

Tartışmaların gölgesinde bakan Tunç bu defa, "boşanma davasıyla tazminat ve nafaka konularının ayrılması gerektiğini" savunarak, "Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir" iddiasında bulundu.

Peki iktidarın sorunları çözeceği ‘arabulucular’ kimler olacak? Bu sorular henüz netlik kazanmazken, iktidarın ‘sil baştan düzenleyeceğiz’ dediği aile hukukunu erkek egemen sisteminin kontrolüne alacağı açık.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gece çekildiği İstanbul Sözleşmesi ise zorunlu arabuluculuk uygulamasını yasaklıyordu. Şimdi kadın haklarını koruyacak herhangi bir yasa olmadığı gibi arabulucularla kadınların mal ve mirasın eşit şekilde yararlanmasına engel olmak istiyorlar. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.