Artık bu zalim gitmeli

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Suruçlu Emine Yanık adaşı ve hemşerisi Emine Şenyaşar için sandığa gitti. Koltuk değneklerine rağmen 70 kilometre yol kateden Emine Ana, “Yaz kış demeden iki yılı aşkındır nöbet tutan Emine Şenyaşar’a destek ve Kurdistan’da yapılan katliamların hesabını sormak için bugün buradayım” dedi.

SABRİ BÖLEK/FEYYAZ BRUSK

Yurt dışında oy kullanmak için son günlere girilirken, ilk 8 günde sandığa gidenlerin sayısı 1 milyon 170 bine yaklaştı. Şimdilik sandığa gidenlerin oranı yüzde 34’i aşarken, hafta sonu sandığa gidişlerin artması bekleniyor. 2018 seçimlerinde 1 milyon 525 bin seçmen sandığa gitmiş ve sandığa gitme oranı yüzde 50’de kalmıştı. 
14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler 27 Nisan’dan bu yana temsilcilik ve gümrük kapılarında oy kullanıyor. Ülkelere göre değişmekle birlikte oy kullanma süreci 9 Mayıs’ta sona eriyor. Yeşil Sol Parti’nin hedefi ise oylarını ikiye katlayarak 500 bine ulaştırmak. Hala sandığa gitmeyen 2 milyonu aşkın yurt dışı seçmeni varken, sandığa gidenler “geç kalmadan siz de oyunu kullanın” çağrısında bulunuyor. 

Fransa’da yüzde 33 civarında
Almanya’dan sonra 397 bin ile en fazla seçmenin olduğu Fransa’da 27 Nisan’da başlayan oy kullanma süreci 9 Mayıs Salı günü saat 21.00’de sona erecek. Fransa’da ilk 8 günde 129 bin 514 seçmen oyunu kullandı. Sandığa gitme oranı yüzde 33 civarında. Fransa’daki seçim bölgelerinden birisi de Nantes. Nantes Başkonsolosluğu’nda konuştuğumuz seçmenler, özgürlükten ve demokrasiden yana oy kullandıklarını belirtti.