Artık iş birlikçiliği inkar etmiyor

10 Mayıs 2022 Salı - 18:00

  • Federe Kürdistan’da KDP’ye karşı öfke oluştuğunu söyleyen gazeteci Karwan Hewram, KDP’nin artık iş birlikçiliğini inkar edip üstünü örtmek için uğraşmadığını söyledi. 

 

Güney Kürdistanlı gazeteci Karwan Hewram, Türk işgal saldırılarıyla ilgili MA’ya konuştu. Hewram, DAİŞ’in Kuzey-Doğu Suriye’de yenilgisinin ardından Türkiye’nin 2015’ten itibaren Kürtlere yönelik yeni bir konsept başlattığını; NATO ve Rusya ile anlaşmalar yaptığını hatırlattı. 7 yıldır bütün yaptıklarına rağmen başarısız olmalarının hırsıyla bu kez sonuç almak istediklerini ve bunun için de KDP’nin resmen katıldığını kaydeden Hewram, şunları hatırlattı: 

* İran’da 1979-80 yılları ile 1983-84 arasında Rojhilat’ki Kürt hareketlerine karşı kullanıldı. Rojhilat’taki mücadele tasfiye edildi. Ardından Rojhilat halkı için karanlık bir süreç başladı ve tüm bunlar KDP eliyle yapıldı. Asıl faktör İran gibi görünüyordu ama alttan bunu yapan KDP’ydi.  

* Yine 1985’ten sonra Başûrê Kurdistan’da sol ve sosyalist kesimlere karşı saldırılar gerçekleştirdiler. O süreçte KDP çok kötü bir rol oynadı. BAAS rejiminin çıkarlarının enstrümanı oldu.

Karwan Hewram

Eskiden inkar ederdi

KDP eskiden iş birlikçilği inkar edip üstünü örmeye çalıştığını ama şimdi inkar etmek veya saklamak için uğraşmadığını, artık ihanetini açık bir şekilde bunu ifade ettiğini söyleyen Hewram, şunları savundu: “Barzaniler, 2021’de Rojava’ya karşı yaptıkları açıklamada, artık açık bir şekilde koruculuk görevini kabul ettiklerini gösterdi.ürkiye yetkilileri ile Ankara, İstanbul ve Münih’te Mesrur Barzani ve Nêçîrvan Barzani’nin gizli yaptığı istihbari görüşmeler bu işgal saldırılarında açıkça yer aldığını gösterdi. 17 Nisan’daki kara saldırısı, KDP’nin kontrol ettiği alanlardan da başladı.” 

İktidarı için Türkiye’ye sarılıyor

 KDP’nin son seçimlerde yüzde 12’yi sahtekarlıkla aldığını; tükenmiş bir güç olduğunu öne süren Hewram, “KDP, kendi iktidarını sürdürmek için Türkiye’ye sarılıyor. PKK’ye karşı başlatılan saldırıya açık bir şekilde katılıyor. Fakat KDP’ye karşı çok büyük bir nefret oluşuyor. Toplumun, KDP’nin kendini koruculuktan kurtaracağına dair inancı artık bitti. KDP tarihinde hiçbir zaman Kürt halkının bu kadar kin ve nefretini üzerine çekmemişti. Eskiden sadece bazı siyasi çevrelerce KDP’ye ‘hain’ denirdi, şimdi artık toplum ‘hain’ diyor. Koruculuk içine sirayet etmiş. KDP’nin etrafında maddi çıkarlar için bulunanlar da terk edecek” şeklinde konuştu. 

 

Kürtlerin gözünde değeri bitti

Mesud Ebdulxalik

 

Türkiye’nin saldırılarına karşı ortak bildiri yayınlayan 34 aydından biri olan siyasetçi Mesud Ebdulxalik, KDP’nin iş birlikçilğiyle Kürtlerin gözünde değerinin kalmadığını söyledi. 

Federe Kürdistan’da aralarında yazar, gazeteci ve akademisyenlerin bulunduğu 34 isim, 19 Nisan’da yayınladıkları bildiriyle Türkiye’nin saldırıları ve KDP’nin iş birliğine tepki gösterdi. Bildirinin imzacılarından siyasetçi Mesud Ebdulxalik, MA’ya konuştu. Türk iktidarının, Kürtlere karşı siyasetinin Saddam Hüseyin’inkinden farksız olmadığını belirten Mesud Ebdulxalik, yine de PKK’ye karşı başarılı olamayacağını söyledi. “PKK’nin ideolojik, inanç ve bütün Kürtleri temsil etme yapısından kaynaklanıyor” diyen Ebdulxalik, Türk hükümetinin şunun unutmamasını istedi: “Saddam Kürtlere yıllarca zulüm etti fakat sonunun nasıl geldiğini dünya gördü.” 

KDP’nin de Kürtlerin kazanımlarına zarar verdiğini kaydeden Mesud Ebdulxalik, “Türkiye sadece PKK’yi değil, bütün Kürtleri yok etmek istiyor. KDP ve Barzani Ailesi, Türkiye’ye yardım ederek bu kırıma destek oluyor. Bundan dolayı KDP’nin Kürtlerin gözünde değeri bitmiştir” dedi. KDP’nin Türkiye’yi desteklemesinin kabul edilmez olduğunu belirten Mesud Ebdulxalik, şunları ekledi: “KDP, Türkiye karşı durursa dünya bu durumu daha iyi görür ama maalesef ki KDP böyle bir şey yapmıyor. Kürtler de bu durumu iyi görmeli ve ulusal birliklerini sağlamak için çalışmalı.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.