Aşırı sıcak dalgası ‘insan faaliyetlerinden’ kaynaklı

Dünya Haberleri —

  • ABD, Avrupa’ın güneyi, Çin ve Ortadoğu’nun bir bölümünü etkisi altına alan aşırı sıcakları inceleyen uzmanlar, bu durumun tamamen insan faaliyetlerinden kaynaklı iklim değişimi sonucunda olduğunu değerlendirdi. 

ABDli, İngiliz ve Hollandalı bir grup bilim insanı üç kıtada etkili olan sıcak hava dalgalarını, olağan meteorolojik sıcaklık değişimleri ile karşılaştırarak inceledi. Araştırma sonucunda günümüzde yaşadığımız aşırı sıcakların kesinlikle insan faaliyetlerine bağlı olarak oluşan iklim değişikliği nedeniyle oluştuğu tespit edildi. 

Çalışma kapsamında Temmuz ayında Kuzey Yarımküre'yi kasıp kavuran, ekinleri ve çiftlik hayvanlarını yok eden, orman yangınlarını tetikleyen, su stresini arttıran ve üç kıtada insanların ölümüne neden olan tehlikeli sıcak hava dalgaları analiz edildi. Araştırma sonucunda bu meteorolojik olayların dünyada doğal nedenlerle oluşmasının mümkün olmadığı sonucuna varıldı. 

ABD’de sıcaklar 53,3 dereceye vardı

ABD’yi yaklaşık 25 gündür etkisi altında tutan aşırı sıcaklar sonucunda Ölüm Vadisi’nde termometreler 53,3 dereceyi gösterdi. Arizona eyaletindeki Phoenix’te ise sıcaklıklar 25 gündür 43,3 derecenin üstünde seyrediyor. 

Çin’de Temmuz başında ülkede tüm zamanların sıcaklık rekorları 52,2 derece kırılırken Güney Avrupa’da ise en uzun süreli aşırı sıcak hava dalgası yaşanıyor. 

Yunanistan ve Cezayir’de orman yangınları

Yunanistan anakarası ve birçok adada orman yangınları da sürüyor. Başta Rodos ve Korfu olmak üzere birçok noktada başlayan yangınlar şu ana dar yaklaşık 20 bin kişinin yerinden olmasına neden oldu. Rodos’ta ise iki gündür tatil için adada bulunan turistler tahliye ediliyor. 

Orman yangınları Kuzey Afrika ülkelerini de etkiledi. Cezayirli yetkililer, Béjaïa ve Bouïra'nın dağlık bölgelerinde çıkan orman yangınlarında 10'u asker 25 kişinin öldüğünü açıkladı. Yetkililer, yaklaşık 7.500 itfaiyecinin alevleri kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti. 

İtalya’da bir yanda yangın bir yanda fırtına

İtalya’da Şiddetli fırtınalar ülkenin kuzeyinde hasara ve en az iki kişinin ölümüne neden olurken, orman yangınları salı günü Sicilya'daki Palermo havaalanının kapatılmasına neden oldu.

Milano ve çevresinde etkili olan çatıları uçurdu, ağaçları köklerinden söktü. Milano'nun kuzeydeki komşusu Kuzey Monza ve Brescia ilinde de pazartesi ve salı günü düşen ağaçların altında kalan iki kadın öldü.

Meksika’da 100’den fazla kişi sıcaklar nedeniyle öldü

Meksika'da Mart ayından bu yana 100'den fazla kişi sıcaklar nedeniyle hayatını kaybederken, ABD'den İtalya'ya kadar birçok ülkede insanlar artan sıcaklıklarla başa çıkmakta zorlandıkları için hastaneye başvurularda büyük artışlar kaydedildi.  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.