Avrupa bir kale yaratıyor

Dünya Haberleri —

Utopia 56 derneği yetkililerinden Yann MANZİ

Utopia 56 derneği yetkililerinden Yann MANZİ

  • Göçmen yardım derneği Utopia 56 yetkililerinden Yann Manzi, göçmenlerin maruz kaldığı insanlık dışı koşullara dikkat çekerek, “Avrupa aşırı korunan bir kale yaratıyor” dedi. Avrupa yasalarla mültecileri sınırlamak istiyor. 
  • Fransa’da göç yasalarını sertleştirmeye yönelik tasarının kabul edilmesini eleştiren Manzi, göçmenlerin yasal yollarla korunması ve göç politikalarının vatandaşlık sözleşmelerine dayanması gerektiğini söyledi. 

SABRİ BÖLEK

Ortadoğu, Afrika ve Asya'nın belirli bölgelerinde yaşanan ekolojik kriz ve askeri çatışmalar her yıl milyonlarca insanı topraklarından etmeye devam ediyor. Yerinden edilen insanların önemli bir kısmı kaçakçılar yoluyla, derme çatma teknelerle, kamyon dorselerinde ya da binlerce kilometre yürüyerek Avrupa'ya gelmeye çalışıyor. Yol boyu geçtikleri ülkelerde ‘sınır muhafızları’ tarafının şiddeti ile yüzleşen göçmenler Avrupa’ya ulaştıklarında ise bambaşka zorluklarla karşılaşıyor. 
Mülteci statüsü almak engelli bir yol ve gelinen aşamada pek çok popülist politikacı, Avrupa'nın göç popülasyonunu karşılayamayacağını iddia ederek göçmenlerin ‘evlerine’ gönderilmesini talep ediyor. Geçtiğimiz günlerde Fransız parlamentosunun alt kanadı Ulusal Meclis, aylarca süren anlaşmazlığın ardından göç politikasının sertleştirilmesini içeren yasa tasarısını kabul etti. Yasaya göre ülkeye gelen ve bir işi olan yabancılar ülkeye geldikten 30 ay sonra, işi olmayanlar ise 5 yıl sonra aile yardımlarını alabilecek. Yasa kapsamında göçmenlerin aile üyelerini Fransa'ya getirmesinin önüne de engeller çıkarılıyor. Fransa'da doğan yabancı ailelerin çocukları direkt vatandaşlık alamazken başvurularını 16-18 yaşları arasında yapmaları gerekecek. Ayrıca suç işleyen çifte vatandaşlar, Fransız vatandaşlığından çıkarılabilecek.
Yann Manzi, göçmen karşıtı politikaların ivme kazandığı Avrupa’da, mültecilerin hakları için mücadele eden bir insan hakları aktivisti. Göçmenler için yürütülen kampanyalarda aktif olarak yer alan Manzi, göçmenlere yönelik yardımlarıyla bilinen Utopia 56 derneğinin de kurucularından. Manzi’yle Avrupalı devletlerin göç politikalarını, Fransa'daki göçmenlerin durumunu ve son yasa tasarısını konuştuk. 

'Hoş karşılarsak milyonlar gelecek'
“Avrupa aşırı korunan bir kale yaratıyor” tespitinde bulunan Yann Manzi, yaşanları insanlık dramı olarak nitelendiriyor. Manzi, şöyle devam ediyor: “Sınırları Türkiye, Libya, Tunus, Fas, Cezayir gibi üçüncü dünya ülkeleriyle anlaşmalar imzalayarak ‘korumayı’ amaçlıyorlar. Aslında sürgünü parayla durdurmaya çalışıyorlar. Tehlike altındaki teknelere yardım sağlayan sivil toplum kuruluşlarını karalama kampanyalarının bir parçası haline getirirken, sınırı geçebilen göçmenlere ise yıldırma politikası uygulanıyor. Aşırı sağdan 'Hoş karşılarsak milyonlar gelecektir' yorumları geliyor ve ülkemizde de, Avrupa'da da bu politika uygulanıyor. Daha önce başka bir Avrupa ülkesinde sığınma başvurusunda bulunmak zorunda kalan sığınmacılar ki onlara Dublinliler deniliyor, artık istedikleri ülkeye sığınma başvurusunda bulunamadıkları için sokaklarda yaşamını sürdürmek zorunda kalıyor.”