Avrupa'da Yeşil Sol Parti rüzgarı

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Yeşil Sol Parti Almanya’da başkent Berlin’de ikinci seçim bürosunu açarken, Hannover’de seçim bürosu için kentin işlek bir meydanı seçildi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da da ilk seçim bürosunun açılışı yapıldı. Mitingler, halk buluşmaları ve şölenler ise bu hafta sonu başlıyor.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Yurt dışında Yeşil Sol Parti seçim bürolarının açılışları sürerken; mitingler, halk buluşmaları ve şölenler ise bu hafta sonu başlıyor. 
14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimleri için yurt dışında seçim heyecanı erken başlıyor. Yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bini aşkın seçmen 27 Nisan Perşembe gününden itibaren sandık başına gidecek. Seçim için geri sayımın başladığı Avrupa’da, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri de çalışmalarını hızlandırdı. 

Berlin’de 2. büro
Yurt dışında 3,5 milyona yakın seçmen bulunurken, bunların 1,5 milyonu Almanya’da bulunuyor. En fazla seçmenin bulunduğu Almanya’dan çıkacak sonuç tüm yurt dışı sonucunu belirleyecek. Yeşil Sol Parti Almanya’daki seçim çalışmalarını hızlandırırken, başkent Berlin’de ikinci seçim bürosu açıldı. Buradaki açılışlar da ülkedekiler gibi coşkuyla geçiyor. Berlin’in Kreuzberg semtindeki seçim bürosu da coşkulu bir açılışa imza attı. ‘Zeughofstr. 22, 10997 Berlin’ adresinde davul-zurna ile açılışı yapılan seçim bürosu her gün açık olacak. 

Yurt dışı oyları önemli
Açılış konuşmasını yapan Amed eski Milletvekili Sibel Yiğitalp, “Berlin’de ikinci büromuzu açmanın heyecanını yaşıyoruz. Bizler yurt dışında sürgünde yaşıyoruz ama bu iktidar unutmasın ki sürgün olmak diktatörleri göndermeye engel değildir. Yurt dışı oylarımızla tek adam rejimine son vereceğiz” dedi

Sandığa gitmekle kalmayalım
Büro açılışına katılan Kürt siyasetçi Kemal Aktaş ise “İmha, inkar ve asimilasyon politikalarını değiştireceğiz. Kürtler başta olmak üzere Türkiye’de demokratik yaşam isteyen herkes sandığa gitmelidir” dedi. “Sadece sandığa gitmek değil, sandığa götürmek için de çaba sarfetmeliyiz” diyen Aktaş, “Yurt dışı oylarının ne kadar önemli olduğunu 2018 seçimlerinde gördük. Bu seçimde de demokratik, özgür yaşam için sandığa gitmeli, sandığa gitmesi için yurttaşlarımızı ikna etmeliyiz” diye konuştu. 

Hannover’de meydan seçildi
Almanya’nın Hannover kentinde de seçim bürosu açıldı. Aegidientorplatz’daki açılışa KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, kayyum atan belediyeler Sur Belediye Eşbaşkanı Abdullah Demirbaş, Viranşehir Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin de katıldı. Seçim çalışmaları için kentin işlek meydanı seçilirken, seçim bürosu yerine de bir konteyner kiralandı. Konteyner, seçimlerin başlayacağı 27 Nisan’a kadar meydanda olacak, Yeşil Sol Partililer çalışmalarını yürütecek. 

Viyana ilk bürosunu açtı
Yurt dışında seçmenin en fazla olduğu Avusturya’da ise Yeşil Sol Parti ilk seçim bürosunu açtı. Büronun açılışı kadınlar tarafından yapıldı. Avusturya Alevi Federasyonu Onursal Başkanı Mehmet Ali Çankaya, başta Aleviler olmak üzere herkesi Türkiye’de tek adam iktidarının sona ermesi için sandığa gitmeye çağırdı. Avusturya Yeşil Sol Parti Koordinasyonu’ndan Zülküf Karatekin ise, 2018 seçimlerinde seçmenin yüzde 48’ini sandığa götürebildiklerini belirterek, “Bu sayıyı maksimuma ulaştırmak için çalışıyoruz. Hasta, yaşlı, engellileri sandıklara taşımak için de hazırlıklarımız sürüyor. Sadece seçmenleri sandığa taşımakla kalmayacağız ülkedeki tanıdıklarımızın da Yeşil Sol Parti’ye oy vermesi için çalışacağız. Bu seçim kader seçimidir ve geleceğimizi belirlemek bizim elimizde” dedi. 


Adaylar Paris mitingine geliyor

Avrupa’da bir yandan seçim büroları açılırken bir yandan da halk buluşması, şölen ve mitingler için hazırlık yapılıyor. Paris’te 22 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’de, İstanbul adayı Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Amed adayı DKT Eşbaşkanı Bedran Öztürk’ün de katılacağı bir miting organize edilecek. Aynı gün Viyana’da yapılacak mitinge HDP Milletvekili Garo Paylan katılacak. 22 Nisan’da Berlin ve Münih ile Zürih’te, 23 Nisan Pazar günü Gladbach’ta seçim şöleni yapılacak. 29 Nisan’da ise Japonya’da bir dayanışma konseri düzenlenecek. 30 Nisan’da HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın da katılımıyla Yeşil Sol Parti ile dayanışma gecesi düzenlenecek. 1 Mayıs’ta Hamburg ve Duisburg’da da dayanışma gecesi organize edilecek. Ayrıca Avrupa’nin birçok ülkesinde olduğu gibi Polonya, Çekya, Kadana, Avusturya gibi birçok ülkede de çok sayıda panel, seminer, şölen gibi onlarca etkinlik düzenlenecek. 


Sol Parti vekillerini gönderiyor

İsveç’te Yeşil Sol Parti seçim çalışmalarını yürüten bir grup Sol Parti Dışilişkilerinden sorumlu Håkan Svennling ve MYK üyesi Dışilişkiler üyesi Yekbun Alp ile görüştü. Seçim güvenliğinin gündeme geldiği görüşmede, Sol Parti yetkilileri 3 vekillerinin seçim sürecinde gözlemci olarak Türkiye’ye gideceklerini söyledi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.