Avrupa kentlerinde Şengal protestosu

Diaspora Haberleri —

25 Kasım 2020 Çarşamba - 16:12

  • Bağdat ile Hewlêr arasındaki Şengal anlaşması ve Irak hükümetinin Şengal'e binlerce asker göndermesine karşı Avrupa'da çok sayıda kentte protesto eylemleri devam ediyor.

Avrupa’nın birçok kentinde Bağdat ile Hewlêr arasındaki Şengal anlaşması ve Irak hükümetinin Şengal'e binlerce asker göndermesi protesto ediliyor.

 

GIESSEN

Almanya'nın Giessen kentindeki protesto eylemi Kirchenplatz’da gerçekleşti. Eylemde yapılan konuşmalarda, Şengal'i hedef alan anlaşma ve askeri sevkiyat kınandı.

Eylemde sık sık "Uluslararası dayanışmayı büyütelim", "Kürdistan’daki soykırıma son", ‘Bijî Berxwedana YBŞ, YJŞ" ve "Bijî berxwedana Şengalê" sloganları atıldı.

 

MANNHEİM

Almanya'nın Mannheim kentinde DKTM ve gençlik örgütleri öncülüğünde bir miting organize edildi.

Berliner Platz meydanında toplanan Kürtler, “Artık sessizlik yok! Şengal’deki katliamı durdurun” yazılı pankart ile Şengal halkını DAİŞ saldırılarından koruyan HPG komutanı Şehîd Agit Civyan’ın fotoğrafının yer aldığı pankart açtı.

 

DORTMUND

Almanya'nın Dortmund kentinde de aynı amaçla bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde Şengal'de 2014'teki soykırım saldırıları ve Erdoğan-DAİŞ ortaklığına dikkat çeken bir pankart açıldı. 

 

FRANKFURT

Almanya'nın Frankfurt kentinde Irak konsolosluğu önünde bir araya gelen Kürtler, Şengal'e yönelik olası işgali protesto ettiler.

 

BİELEFELD

Almanya'nın Bielefeld kentinde merkez tren garı önünde miting yapıldı. Onlarca kişinin katıldığı eylemde Washington, Bağdat ve Hewler arasındaki Şengal anlaşması kınanarak, "Êzdîxan'ın yok edilmek istendiği" tepkisinde bulunuldu. Alanda bir çok Kürt kurumu adına konuşmalar yapıldı.

 

BERN

İsviçre'nin Bern kentinde eylem yapan Kürtler, "Êzidîlerin 75'inci kez soykırıma uğramasına izin vermeyeceğiz", "Şengal'in geleceği Şengal halkına bırakılmalıdır" yazılı pankartlar açtı.

Şengal lehine sloganların atıldığı eylemde, anlaşmayı kınayan ve geri çekilmesini isteyen bir açıklama da yapıldı.

 

PARİS

Fransa'nın başkenti Paris bölgesindeki Evry ve Villeneuve Saint George Meclisleri, Bağdat ve KDP'yi protesto etti. Griny merkezinde yapılan eylemde PKK ve YPG bayrakları da taşındı.

Basın açıklamasını okuyan Villeneuve Saint George Meclisi Eşbaşkanı Ali Lice, Kürt halkını Şengal Direniş Birlikleri YBŞ etrafından kenetlenmeye ve "75'inci Ferman’a karşı ulusal demokratik duruş" sergilemeye çağırdı.

Paris'in Villiers le Bel banliyösünde de tren garı önünde bir yürüyüş düzenlendi. Gençler, bir süre yolu trafiğe kapatarak “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganlarıyla eylemlerine devam ederken, Şengal anlaşması sona ermeden eylemlerine kesintisiz devam edeceklerini duyurdu.

 

BORDEAUX

Fransa'nın Bordeaux kentinde TCŞ ve TEKO-JIN tarafından merkez tren garı önünde bir sivil itaatsizlik eylemi yapıldı.

Şengal için yapılan eylemde Bağdat-Ankara-Hewler arasındaki ittifak kınandı. Eylemciler gar içerisine girerek ‘Bijî Serok APO’, ‘Bijî Berxwedana Şengalê”, ‘Bimre Îxanet’ ve “Jin, Jiyan, Azadî” sloganlarını attı.

Eylemciler ayrıca “Şengal’deki TC-Irak-KDP katliamını durdurun” yazılı pankart açtı.

 

MARSİLYA

Fransa'nın Marsilya kentinde Belle de Mai meydanında toplanan TCŞ’li gençler, Şengal için bir yürüyüş yaptı.

‘”Liberté pour Öcalan”, “Katil Erdoğan” ve “Bimre Îxanet” sloganlarının atıldığı eylemde, “Şengal üzerindeki işgale karşı başkaldır’ yazılı pankart açıldı.

 

SOLOTHURN

İsviçre'nin Solothurn kentinde TCŞ ve TEKO-JIN tarafından Şengal'i sahiplenmek için bir üst geçitte, “Defend Şengal – Türkei + KDP +IS Hände Raus Aus Şengal” yazılı pankart açıldı.

Eylem sırasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri ile TCŞ ve PKK bayrakları açıldı.

 

STOCKHOLM

İsveç'in başkenti Stockholm'de de Şengal'i sahiplenmek ve saldırıları kınamak amacıyla bir eylem düzenlendi.

 

KOPENHAG

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Irak hükümeti ve KDP'nin Şengal anlaşması, ABD büyükelçiliği önünde protesto edildi. Burada yapılan basın açıklamasında Şengal üzerinde yapılan anlaşmanın kabul edilemez olduğu belirtilerek, BM başta olmak üzere uluslararası güçlere sorumluluk çağrısı yapıldı.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.