Avrupa Newroz’a hazır

Yurt Dışı Haberleri —

Frankfurt Newroz 2023/foto: Deniz Babir

Frankfurt Newroz 2023/foto: Deniz Babir

  • 2024 yılı Newroz’u “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Demokratik Çözüm” sloganıyla tüm Avrupa ülkeleri, Kanada ve Avustralya’da kutlanacak. En kitlesel kutlama ise Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılacak.
  • ‘Özgürlüğün Özgürlüğümüzdür’ şiarıyla alanlarda olacaklarını söyleyen KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Tüm Newrozlarda tecride karşı öfkemizi haykıracağız. Tüm ülke ve şehirlerde Newroz’u serhıldanlara dönüştüeceğiz” dedi.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Kürt halkı için özgürlük, mücadele ve direnişin simgesi olan Newroz, birçok Avrupa ülkesinde onlarca merkezde kutlanacak. Bugünden itibaren başlayan kitlesel kutlamalar ay boyunca devam edecek.

Avrupa’daki Kürt kurumlarının çatı örgütü KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Bu yıl ki Newroz’u Mart ayı boyunca tüm Avrupa ülkeleri, Kanada ve Avustralya’da kutlayacağız. ‘Önderliğe Özgürlük Kürt Sorununa Demokratik Çözüm’ ve ‘Özgürlüğün Özgürlüğümüzdür’ şiarıyla Newroz’u karşılayacağız” dedi. 10 Ekim’de küresel çapta başlatılan hamlenin yeni bir aşamaya vardığını belirten Zümrüt, “17 Şubat’ta Köln eyleminin coşkusu, 8 Mart’ın heyecanı Newroz’a da yansıyacaktır. Direniş ruhuyla alanlarda olacağız” diye konuştu. “Newroz’u Önder Apo’ya özgürlük, Kürt sorununa çözüm taleplerimizi haykırdığımız gün olarak kutlayacağız” diyen Zümrüt şu çağrıda bulundu: “Newrozlaşan kadınlar Ronahi ve Berivan’ın şehadetlerinin 30. yılında Newroz’u her yerde özgürlük Newrozlarına çevirelim. Rengimizle, kültürümüzle her nerede olursak olalım Newroz ateşini harlandıralım.”

17’sinde başlıyor

Almanya’da merkezi Newroz kutlaması 23 Mart’ta Frankfurt’ta yapılacak. Yerel kutlamalar ise yarından itibaren başlıyor. Şölenler, meşaleli yürüyüşler yapılacak, resepsiyonlar düzenlenecek. 17 Mart’ta Münih, Berlin, Hamburg, Halle, Bochum, Bremen, Münster, Oldenburg; 20 Mart’ta Mannheim, Darmstadt; 21 Mart’ta Osnabrück, 22 Mart’ta Nürnberg’te Newroz kutlamaları yapılacak. 15 Mart’ta ise Münih belediyesinde Newroz resepsiyonu verildi.

Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İtalya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Japonya, Avustralya ve daha birçok ülkede çok sayıda kentte 31 Mart’a kadar Newroz kutlamaları yapılacak.