Avrupa’da 42. yıl kutlamaları

Diaspora Haberleri —

27 Kasım 2020 Cuma - 15:52

  • Avrupa'nın birçok ülkesinde PKK'nin kuruluş yıldönümünü kutlamak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep etmek ve Şengal'e yönelik askeri sevkiyatı kınamak amacıyla eylemler düzenlendi.

 

PKK’nin 42’nci yılı Avrupa’nın birçok merkezinde selamlandı. Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika, İspanya ve Katalonya’da Covid-19 pandemisi nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirilen kutlama eylemlerinde Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi, PKK yasağı kınandı ve Şengal’e yönelik askeri sevkiyat protesto edildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) aktivisti gençler, PKK’nin yıldönümünü kutlarken, PKK yasağına tepki gösterdi. Leopoldplatz’dan Frantz-Neumann Platz’a kadar meşaleli bir yürüyüş düzenleyen gençler, Öcalan’a özgürlük talep ederken, Şengal anlaşmasını da protesto etti.

“Bi Hev Re Serhildan” Es lebe unsere revolution” “Weg mit dem PKK-Verbot!” “Es lebe unser legitimer Freiheitkampf!” pankartlarının taşındığı yürüyüşte “Bijî Serok Apo”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Komutan AGİT yaşıyor PKK savaşıyor” Jin, Jiyan, Azadî”, “Freiheit für Öcalan, Frieden in Kürdistan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

TCŞ adına yapılan açıklamada, “Şengal üzerindeki saldırılar Önder Apo’nun felsefesine saldırıdır. Önderlik çizgisi, Agit Civyanların çizgisi olarak Şengal’de her zaman yaşayacaktır. DAİŞ geldiğinde arkasına bakmadan kaçanların bugün Şengal üzerindeki kirli planları deşifre olmuştur. Biz Kürdistanlı gençler olarak Bijî Şengal Direnişi, Bimre Îxanet, Bijî Berxwedana Şengalê diyoruz” denildi.

 

HAMBURG

PKK'nin kuruluş yıldönümü Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları tarafından kutlandı.

Merkezi tren garı önünde toplanan halk, öncülüğünü TCŞ’nin yaptığı eylemde meşaleler taşıdı. Alman Kürdistan dostlarından Anti-Fa da eyleme destek verdi. Eylemde sık sık "Bijî Serok Apo", "PKK halktır, halk burada", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Katil Erdoğan", "İşbirlikçi KDP" sloganları atıldı.

Almanya’nın Dresden kentinde de Devrimci Gençlik Hareketi PKK'nin kuruluş yıl dönümünü kutladı.

 

DÜSSELDORF

Almanya'nın Düsseldorf kentinde de TCŞ ve Antifa aktivistleri PKK'nin kuruluş yıldönümünü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte PKK lehine sloganlar atıldı.