Avrupa’da 'diktatörü yargıla' eylemleri

Kadın Haberleri —

11 Aralık 2020 Cuma - 17:00

  • Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Avrupa’nın birçok kentinde bir araya gelen kadınlar, ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden’ kampanyası kapsamında eylemler düzenledi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) 25 Kasım’da başlattığı “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden ve 100 bin imza” kampanyası kapsamında İngiltere’nin Londra, Almanya’nın Berlin, İsviçre’nin Cenevre, İsveç’in Stockholm ve Danimarka’nın Kopenhag kentlerinde eylemler yapıldı. 
İngiltere’nin başkenti Londra’da kadınlar, Türkiye’de Erdoğan rejiminin kadınlara yönelik işlediği savaş suçlarına dair kanıt niteliği taşıyan dosyayı Amnesty International örgütüne sundu. Britanya Kürt Kadın İnsiyatifi’nin ‘Erdoğan ve AKP’nin Kadın Katliamı’ başlığıyla hazırladığı dosyada, AKP faşizmi ve kadın düşmanlığı da detaylarıyla yer aldı. ‘Diktatörün Yargılanması için 100 Neden’ kampanyasının amacı ve içeriğinin de anlatıldığı dosyada, katledilen 100 kadın devrimcinin de isimleri listelendi.
Dosyanın teslim edilmesinin ardından inisiyatif adına kısa bir konuşma yapan Elif Sarıcan, hazırlanan dosyanın Erdoğan rejimi ve AKP-MHP’nin kadın düşmanı zihniyetine dikkat çekerek, “Erdoğan rejimi ve AKP yönetimindeki Türkiye’de kadına yönelik şiddet gün geçtikçe artarken, başta Kürt kadın siyasetçilere yönelik baskılarda artık çığırından çıkmıştır. Türk devletinin kadına yönelik savaşı, tecavüzcüleri cezalandırmaması ve kadın cinayetlerini normalleştirmesi de hiçbir zaman kabul görmeyeceği gibi Avrupa’dan da çok büyük tepkiler almaktadır” dedi.


Dosyanın teslim edilmesinde hazır bulunan Melanie Gingel ise, “Bu dosya Türk devleti tarafından veya Türk devletinin zihniyeti sonucu katledilen 100 kadının hikayelerini de içeriyor.   Türk devletinin kadına yönelik soykırımcı yaklaşımı, kadınların hikayelerini yarım bırakıyor, dileriz diktatörün yargılanması için daha fazla sebep aranmaz. Çünkü yargılanması için Erdoğan yeterince suç işlemiştir” ifadelerine de yer verdi.
Amnesty International merkez bürosuna iletilen dosyanın yetkililer tarafından inceleneceği ve örgütün Kürt Kadın İnsiyatifi ile en kısa sürede iletişime geçeği bilgisi verildi.