Avustralya Başbakanı Morrison’dan resmi özür

Kadın Haberleri —

.

.

  • Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve siyasi liderler, parlamento binasında tecavüze uğrayan Brittany Higgins ve cinsel istismar mağduru tüm kamu personelinden resmi olarak özür diledi.

Avustralya'da 2019 yılında parlamento binasında bir bakanın ofisinde gece çalıştığı sırada tecavüze uğradığını açıklayan Brittany Higgins, ülkedeki taciz ve cinsel istismar sorununu gün yüzüne çıkardı.

Higgins'in suç duyurusunun ardından soruşturma başlatılırken, parlamentoda konuyla ilgili oturum düzenlendi. Higgins de katıldığı oturumda konuşan Başbakan Scott Morrison, tecavüz ve cinsel istismarı ülke gündemine taşıyan Higgins'e hitaben, "Bugün burada olmamızın nedeni ve daha da önemlisi cesareti olan birçok çalışanın, özellikle de kadınların karşılaştığı sorunları gün ışığına çıkarmadaki rolü için Higgins'e teşekkür ediyorum" dedi.

Morrison: Korkunç şeyler için özür dilerim

"Özür dilerim, üzgünüz. Burada meydana gelen korkunç şeyler için Higgins'den özür dilerim" diyen Başbakan Morrison, "Ancak bundan daha fazlası, Higgins'den önce aynı şeylere katlananlar için de üzgünüm" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Barnaby Joyce, bu ifadelere katıldığını dile getirerek, daha iyisini yapmak için çalışacaklarını belirtti.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Anthony Albanese de özür dileyerek, "Statükoların en iğrençleri için yaşam destek işlevi gören sessizliği parçaladınız" dedi.

Her üç kişiden biri cinsel tacize uğruyor

Parlamento çalışanı Brittany Higgins'in 2019'da parlamento binasında bir bakanın ofisinde gece çalıştığı sırada tecavüze uğradığını açıklamasının ardından başlatılan soruşturma sonucunda Cinsiyet Ayrımcılığı Komisyonu Üyesi Kate Jenkins, Kasım 2021'de kapsamlı ve bağımsız bir rapor hazırladıklarını açıklamıştı.

Parlamento binasındaki çalışma kültürüyle ilgili olarak çoğunluğu kadınlar, eski politikacılar ve çalışanlardan oluşan 1723 kişiyle görüşülerek hazırlanan raporda, Avustralya Federal Parlamentosunda çalışan her üç kişiden birinin cinsel tacize uğradığı belirtilmişti.

Euronews

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.