Bacağını kaybeden hemşire şimdi protez bacak üretiyor

Kadın Haberleri —

Nejbîr Mihemed Îsmayîl

Nejbîr Mihemed Îsmayîl

  • DAİŞ'e karşı yürütülen savaşta görev başındayken yaşanan bombalı saldırıda bacağını kaybeden hemşire Nejbîr Mihemed Îsmayîl, şimdi Heyva Sor a Kurd bünyesinde protez bacak üretiminde çalışıyor.

Kuzey-Doğu Suriye’nin Dêrik kentinde doğup büyüyen Nejbîr Mihemed Îsmayîl, Heyva Sor a Kurd (Kürt Kızılayı) bünyesinde hemşire olarak çalışıyor. 2016'da DAİŞ’le mücadele sürecinde savaş cephelerine giderek yaralıları tedavi eden Nejbîr Mihemed Îsmayîl, yaşanan çatışmalar sırasında meydana gelen patlamada bacağını kaybetti. Uzun bir tedavinin ardından yeniden Heyva Sor a Kurd’da çalışmaya başlayan Nejbîr Mihemed Îsmayîl, şimdi kendisi gibi bacağını kaybeden insanlara protez bacak yapıyor.

Nejbîr Mihemed Îsmayîl, savaşta nasıl yaralıları tedavi ederek umut olduysa bu çalışmasıyla da savaşta bacağını, kolunu kaybetmiş insanlara umut oluyor. JİNHA'dan Roj Hozan, Nejbîr Mihemed Îsmayîl’i ziyaret etti ve hikayesini dinledi.

Görev başında saldırı

Devrimin başlamasından kısa süre sonra Rojavayê Kurdistan’ın Türk devleti çetelerinin yoğun saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Nejbîr Mihemed Îsmayîl, şunları söyledi: “Heyva Sor a Kurd sağlık ekibi olarak devrimin tüm öncüleri gibi bizler de görevlerimizi yerine getiriyorduk ve savaşta yaralananları tedavi ediyorduk. Görev başındayken sağlık ekibimiz saldırıya uğradı ve bunun sonucunda bacağımı kaybettim. Saldırıdan önceki son dakikaya kadar yaralıları tedavi ettim ve görevimi yerine getirdim. Sakatlık yüzünden başta biraz tedirgindim, çünkü bedeninizin bir parçasını kaybetmek kolay değil. Hayatımda bazı şeyler değişti, insanlar eskisi kadar verimli olamayacağımı veya normal bir insan gibi davranamayacağımı düşündü. Zorluklar oldu ama kendimi toparladığımda artık bu aşamayı geçmem ve mevcut duruma göre kendime yeni bir hayat seçmem gerektiğini düşündüm.”

Yeniden umuda sarılıyorlar

Kendisi gibi bedeninden bir parçayı kaybetmiş insanların hayatını kolaylaştırmak için yeni umutlarla protez bacak yapma çalışmalarına başlayan Nejbîr Mihemed Îsmayîl, şöyle devam etti: "Yaralandıktan sonra protez bacak yaptım ve bir süre evde kalıp eğitim amaçlı kullanmak için denedim. Toplumun engeli olan insanlara yönelik bakış açısını kabul etmedim ve görevimi protez bacak yapma işine dönüştürdüm. Bu temelde yaklaşık 6 ay protez bacak yapma ve takma konusunda bir eğitim aldım. Artık kendi alanımda uzmanım. Durumunu kabul etmeyen çok hasta var ve psikolojileri çok bozuk, ancak beni gördüklerinde yeniden bir umuda sarılıyorlar. Onlarla sohbet ediyorum ve benim durumumun da onlarınkiyle aynı olduğunu söylüyorum. İnsanlara yaptığım hizmetleri gördüklerinde moralleri yükseliyor. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan birçok örnek var.”

İnsanın değeri üretkenliğine bağlı

Hayatından bir parçayı kaybetmiş insanlara her zaman üretken olmaları ve kendilerini zayıf hissetmemeleri çağrısında bulunan Nejbîr Mihemed Îsmayîl, şöyle konuştu: "Bana göre bedeninden bir parçayı kaybeden insanlar bunu hayatın sonu olarak görmemeli, çünkü biz çalışabilir, ayaklarımızın ucuyla koşabilir ve hayatın tüm aktivitelerine katılabiliriz. Bir insanın değeri üretkenliğine bağlıdır. Heyva Sor a Kurd, hizmetlerini insanlara seve seve sunuyor ve birimlerimiz aktif bir şekilde çalışıyoruz. İnsanlar merkezimize geldikleri her alanda onların hizmetindeyiz. Her an saldırıya maruz kalabilir ve bir parçamızı kaybedebiliriz. Her insan hayatının belirli bir döneminde çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyor ve bazen bu doğuştan da gelebiliyor. Ancak şartlar ve koşullar ne olursa olsun pes etmemeliyiz, kendimizi zayıf hissetmemeliyiz. Az kişi değiliz, hep üretmeye çalışıyoruz.” QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.