Başûr’da 29 yılda 20 bin kadın katledildi

Kadın Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 17:05

  • Hewlêr ve Silêmanî’de kadına yönelik şiddete karşı eylemler düzenlendi. Wijdan Grubu, 1991 ayaklanmasından beri geçen 29 yılda en az 20 bin kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

Hewlêrli aktivistler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle tarihi Hewlêr Kalesi’nde eylem yaptı. Şiddetin sonlandırılmasını isteyen aktivistler, kadınlara şiddete karşı birlik ve dayanışma çağrısı yaptı. Eylem sonunda katledilen kadınlar anısına mum yakıldı.
Wijdan Grubu da Silêmanî’de bulunan Dayik parkında eylem yaptı. Açıklamayı okuyan grup üyesi Sakar Ebdullah, 21’inci yüzyılda bile kadınların günlük olarak erkek zulmüne maruz kaldığını söyledi. Güney Kürdistan’da 1991 ayaklanmasından bu yana 20 bini aşkın kadın çeşitli bahanelerle katledildiğine dikkat çekti.
Baxê Giştî alanında ise Rêxirawa Jinên Azadîxwaz ên Kurdistan (RJAK) üyeleri şiddete ve işgale karşı kampanya kapsamında bir eylem gerçekleştirdi. RJAK üyesi Soma Ferhad, dünyanın her yerinde kadına yönelik sistematik şiddete dikkat çekerek, Başûr’daki mevcut yasaların kadın lehine olmadığını vurguladı. 

HEWLÊR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.