Belçika da Êzîdî Soykırımı'nı tanıdı

Dünya Haberleri —

16 Temmuz 2021 Cuma - 16:15

  • Belçika Parlamentosu, DAİŞ’in 2014 Ağustos ayından itibaren Êzidîlere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı. Tasarı parlamentoda oy birliği ile kabul edildi, suçluların yargılanması istendi.

 

Şengal’de Êzîdî halkına yönelik işlenen katliamların soykırım olarak tanınması ve faillerin yargılanması için Belçika Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda oybirliği ile kabul edilen karar tasarısı, 15 Temmuz günü Parlamento’da tüm grupların desteğiyle onaylandı.

Karar tasarısı, Milletvekili Georges Dallemagne öncülüğünde Koen Metsu, François De Smet, Malik Ben Achour, Michel De Maegd et Samuel Cogolati, Mmes Els Van Hoof, Goedele Liekens et Vicky Reynaert ve Wouter De Vriendt tarafından hazırlanmıştı.

Fransızca ve Flamanca hazırlanan on sayfalık karar tasarısında Êzîdîlere yönelik suçlar sıralandı. DAİŞ’in Irak ve Suriye'de Êzîdî halkına yönelik 2014'ten beri işlediği soykırım suçu kabul edildi ve mahkum edildi.

Soykırım suçu cezasız kalmamalı

Federal hükümetten şu taleplerde bulunuldu:

1. İslam Devleti (DAİŞ) tarafından Irak ve Suriye'de Êzîdîlere karşı işlenen soykırım suçunun cezasız kalmaması için ulusal ve uluslararası hukukun tüm imkanlarını kullanması;

2. Belçika adaletinin, Êzîdî topluluğuna karşı işlenen suçların potansiyel Belçikalı failleri tespit etme ve kovuşturma çabalarının teşvik etmesi ve desteklemesi;

3. Özellikle Irak Kürdistanı hükümeti ile Bağdat merkezi hükümeti arasındaki anlaşmanın uygulanmasını talep ederek ve bu anlaşmanın uluslararası denetimini teklif ederek, dileyen Êzîdîlerin kasaba ve köylerine dönüşlerine katkıda bulunması;

4. Harap olmuş kasaba ve köylerin yeniden inşasına katkıda bulunulması;

5. Cinsel şiddete, köleliğe veya diğer insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalmış gruplara özel insani yardım sağlanması.

BM ve Hollanda da “soykırım” dedi

Temmuz ayı başlarında Hollanda parlamentosu da DAİŞ’in Êzîdî halkına karşı işlediği suçları resmen soykırım olarak tanımlayan benzer bir tasarıyı parlamentoda onayladı. Birleşmiş Milletler (BM) de geçtiğimiz aylarda DAİŞ’in Êzîdîlere yönelik katliamlarının "soykırım" soykırım olduğunu açıkladı. 

Êzidî soykırımı henüz BM Güvenlik Konseyi veya uluslararası bir mahkeme tarafından kabul edilmiş değil. Ancak BM’nin bir soruşturma ekibi, yaşananların “soykırım” olduğu sonucuna vardı. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve ABD Temsilciler Meclisi, DAİŞ’in Êzîdîlere yönelik vahşi saldırılarını, kadın ve çocukların köle olarak satılmasını “soykırım” olarak niteledi.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.