Berjîn, yüreğini Lolan Suyu’nda bıraktı

Kadın Haberleri —

Berjîn Canda

Berjîn Canda

  • Rojava’da Hesekê’den Şedadê’ye kadar DAİŞ’e karşı savaşan Berjîn Canda, destansı zaferi kazanmanın verdiği gururla özlem duyduğu Kurdistan dağlarına geçti. Onun için dağlar, gerillanın en büyük dostu ve yoldaşıydı.
  • Xakurkê’de savaş tünellerinde direnirken yüreği aynı zamanda Avaşîn, Zap ve Metîna’daki yoldaşlarıyla attı. 7 Nisan günü Lolan Suyu’nda şehit düşerken, ardında cesur militanlığını ve kadın özgürlük çizgisindeki net duruşunu bıraktı.

PKK gerillası Berjîn Canda, 7 Nisan 2024’te Xakurkê bölgesinde yoğun yağmurdan dolayı oluşan selde Lolan Suyu’na kapılarak şehadete ulaştı. HPG Basın İrtibat Merkezi, Berjîn Canda’nın ailesi ve Kurdistan halkına başsağlığı dilediği açıklamasında, şehitlerin mücadele bayrağını zaferle dalgalandırma sözünü yineledi.

HPG BİM’in Şehit Berjîn Canda’nın (Zelal Yılmaz) özgürlük dağlarında yürüttüğü mücadele ve yaşamı hakkında paylaştığı bazı bilgiler şöyle:

“Berjîn yoldaşımız, Erzirom’un Xinis ilçesinde yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin ve yakın çevresinin derin yurtseverlik bilinci ve kültürlerine olan sarsılmaz bağlılığı Berjîn yoldaşımızı da etkiledi. Bu nedenle daha küçük yaşta partimiz PKK’yi tanıdı. Düşmanı ilk olarak birer asimilasyon merkezi olan okullarda tanıyan yoldaşımız, kısa sürede düşmanın buradaki amacının farkına vararak özünü korumanın çabasına girişti. Daha sonra babasının düşman tarafından tutuklanarak işkencelere maruz kalması Berjîn yoldaşımızın TC devletinin ceberut yüzünü de görmesini sağladı. Artık Türk devletinin soykırımcı karakterini bilince çıkaran Berjîn yoldaşımız, bu düşman gerçekliği karşısında vicdanlı her Kürt kadını ve genci gibi mücadele etme arayışına girdi. Aynı zamanda kadının toplumdaki kölelik statüsünü aşmayan konumunun da farkında olan yoldaşımız, bu statüyü hiçbir zaman kendisi için kabul etmedi.

Paris’in intikamını Rojava’da aldı

Türk devletinin Paris’te Partimizin öncü kadrosu ve kurucularından Sara (Sakine Cansız), Rojbîn ve Ronahî yoldaşlarımızı alçakça şehit etmesi Berjîn yoldaşımızı etkileyen bir diğer husus oldu. Bunun için mücadele azmi daha da artan Berjîn yoldaşımız, DAİŞ çetelerinin Rojava’daki halkımıza yönelik katliamlar geliştirmesi üzerine 2015 yılında yüzünü Rojava’ya dönerek çetelere karşı verilen destansı direnişe katıldı.

 

 

DAİŞ’i yendi, dağlara döndü

Rojava alanında aldığı eğitimlerle hemen savaşın yoğun yaşandığı cephelere geçen Berjîn yoldaşımız, istekli ve moralli katılımı ile kısa sürede tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir kadın militan oldu. Askeri anlamda çok fazla tecrübesi olmamasına rağmen çetelere karşı geliştirilen hamlelere katılmak için ısrarcı oldu. Bu temelde başta Hesekê ve Şedadê olmak üzere birçok yerde gelişen hamlesel süreçlere katılarak çetelerden halkımızın ve özellikle de kadınların intikamını aldı. Kuzey-Doğu Suriye’de DAİŞ çeteleri yenilgiye uğratılıp, hakimiyet alanları ortadan kaldırıldıktan sonra görevini başarıyla yapmanın verdiği mutlulukla artık yeni bir mücadele alanına geçmek isteyen Berjîn yoldaşımız, özlemini duyduğu Kurdistan dağlarına ulaşmak için ısrarcı oldu.

Dağın ve gerillanın dostu

Kurdistan dağlarına geldiğinde kendisini adeta yeniden doğmuş gibi hisseden yoldaşımız, istekli katılımı sayesinde kısa sürede dağlara alıştı. Xakurkê alanında çalışmalara katılan Berjîn yoldaşımız, ölümsüz komutanımız Bêrîtan’la (Gülnaz Karataş) özdeşleşen bir alanda mücadele yürütmenin onurunu yaşayarak çalışmalara katıldı. Kurdistan dağlarının gerilla için anlamının derin bilincine varan yoldaşımız, bu dağların gerillanın en büyük dostu ve yoldaşı olduğunu ifade ederek bağlılığını gösterdi.