Berlin'de binler adil bir toplum için yürüdü

Dünya Haberleri —

5 Eylül 2021 Pazar - 15:39

"Dayanışma içinde adil toplum" sloganıyla düzenlenen yürüyüşe 300’den fazla örgüt katıldı

  • Berlin'de "Dayanışma içinde adil toplum" sloganıyla düzenlenen yürüyüşe 300’den fazla örgüt katıldı. Eylemciler; ırkçılıkla mücadele edilmesini, iklimin korunmasını, koronavirüs aşısına herkesin erişmesini ve Avrupa’nın sığınmacılara kapılarını açmasını istedi.

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de sendikalar, insan hakları örgütleri, Uluslararası Af Örgütü ve iklim hareketlerinden oluşan 300'den fazla örgütün katılımıyla #unteilbar" adlı inisiyatif öncülüğünde bir gösteri düzenlendi. "Dayanışma içinde adil toplum" sloganıyla Almanya’daki sosyal adaletsizlik ve ırkçılığın protesto edildiği eylemde, insan hakları, sosyal adalet ve iklim krizine karşı dayanışma mesajları verildi.

Almanya’daki sağcılıkla mücadele, yüksek kira fiyatları, koronavirüs aşısına erişim gibi konuların ön plana çıktığı eylemde ayrıca Afganistan’da yaşanılanlara dikkat çekildi ve Avrupa ülkelerine “Sığınmacılara kapınızı açın” çağrısı yapıldı.

Kürdistanlıların da katıldığı eylemde Nav- Berlin Meclisi adına bir konuşma yapıldı ve faşist Türk devletinin Kürdistan’da uyguladığı siyasi, kültürel ve ekolojik kırıma dikkat çekildi. Konuşmada, “Faşist Türk devleti tarafından Kürt dili ve kültürü yıllarca yasaklandı, insanlar asimile edildi, binlerce köy ateşe verildi, insanlar kimliğinden dolayı zulüm ve işkence gördü. On binlerce Kürt siyasetçi, gazeteci ve aktivist hapishanelere atılıp işkence gördü. Binlerce köy sudan bile mahrum bırakıldı, ekilebilir arazileri bombalandı. Tüm bu saldırı ve işgallere karşı duran tek güç, Kürdistan İşçi Partisi PKK’dir. 40 yılı aşkın süredir bir yandan Kürdistan’da yaşayan tüm kültürleri ve dilleri korurken, diğer yandan doğasını savunmaktadır” ifadeleri kullanıldı ve soykırıma karşı dayanışma çağrısı yapıldı.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.