Berlin Kürt Film Festivali bu yıl online

Kültür/Sanat Haberleri —

26 Ağustos 2020 Çarşamba - 23:00

  • Londra Kürt Film Festivali’nin ardından Berlin Kürt Film Festivali de bu yıl gösterimlerini dijital platformda yapma kararı aldı. 8-14 Ekim günleri arasında gösterilecek filmler bilet ile izelenebilecek.

FİRAZ BARAN

Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Berlin Kürt Film Festivali diğer yıllardan farklı olarak online yapılacak. Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan festivali herkes kendi evinde, internet üzerinden seyredebilecek. Toplam 60 film gösterilecek ve bunlar için 30 Euro ödeniyor. Şuana kadar en çok bilet İsveç’te yaşayan Kürtler tarafından satın alındı. Biletler kurdishfilmfestivalberlin.kinow.tv isimli sayfa üzerinden temin ediliyor.

Dijital ortam gerçek bir yanıtın verileceği yer

Bu yıl 11. Londra Kürt Film Festivali de online yapılmış ve 10 gün süren festivalde 50 film online olarak gösterilmişti. Berlin Kürt Film Festivali bu yıl onuncu kez yapılacak. Bu vesileyle daha önceki festivallerde gösterime giren en iyi on film şimdiden internete yüklendi. Bu filmler yıl sonuna kadar izlenebilecek ve yıl sonunda internetten kaldırılacak. Festivalin medya ve tanıtım sorumlusu olan Roj Haco, “Her zaman Kürt sinemasının izleyicisi yok, deniliyordu. Dijital ortam bu soruya gerçek bir yanıtın verileceği yer. Festival kapısını dünyaya açıyor, o kapıdan içeri girmek izleyicinin tercihi” diyor.

Im Feuer (Ateşte) film ile açılış yapılacak

En iyi on filmin arasında kadın gerilla direnişini anlatan Gulistan, Taşlara Yazılan Hatıralar, Reşeba ve Damsız Ev gibi filmler bulunuyor. Ayrıca Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini yaptığı Çirkin Kral isimli belgesel de bu on filmin arasında yer alıyor.
Diğer 50 film ise 8-14 Ekim günleri arasında Berlin’deki Bablyon Sineması’nda gösterime girecek. Aynı zamanda 8 Ekim’den yıl sonuna kadar da internet üzerinde kalacak. Bu 50 yapıt kısa ve uzun filmler ile belgesellerden oluşuyor.
Festival, Daphne Charizani’nin yönettiği Im Feuer (Ateşte) isimli film ile açılışını yapacak. Dünya prömiyerini bu yıl Berlinale film festivalinde yapan bu film, Berlin ve Erbil arasında geçen bir hikayeyi konu ediniyor.
Berlin Kürt Film Festivali’nin bu seneki ana teması ise Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de insan hakları olacak. Bu temaya uyan Kürt filmlerini Leyla Toprak seçti. Bu seçki festivalde gösterilecek. Eski bir MKM’li olan Toprak, yönetmen ve şu anda Almanya’da master yapıyor.

En iyi ilk üç filme ödüller verilecek

Bu seneki festivalde bir ilk daha yaşanacak. İlk kez ödüller verilecek. Kısa Film kategorisinde yapılacak yarışmanın jürisi üç kişiden oluşuyor. Jüri başkanlığını yönetmen Solin Yûsiv yaparken, jüri üyeleri ise oyuncu Nazmi Kırık ile yapımcı ve Goethe Enstitüsü Irak Direktörü Thomas Kössler’den meydana geliyor. 13 kısa film yarışacak ve en iyi ilk üç filme ödüller verilecek.
Berlin Eyaleti Kültür Senatosu’nun desteklediği Berlin Kürt Film Festivali’nin medya partnerleri ise Le Monde Deutschland, Neues Deutschland ve Taz gazeteleri. Festivalin sanat yönetmenliğini ise Alman sinemacı Lea Drecher yapıyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.