Berlin yargıya taşınıyor

Yurt Dışı Haberleri —

18 Kasım'da PKK yasağının kaldırılması için eylem Foto: Deniz BABİR

18 Kasım'da PKK yasağının kaldırılması için eylem Foto: Deniz BABİR

  • “PKK yasağını kaldırın, demokrasiyi güçlendirin" sloganıyla Almanya’nın başkenti Berlin'de 18 Kasım günü binlerce Kürt ve demokrat yürüdü. Alman Polisi yürüyüşe saldırdı. 30 yıllık yanlışın düzeltilmesini isteyenlere yönelik polis saldırısı yargıya taşınıyor.
  • Tertip komitesinden İsmail Parmaksız, “Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz ve demokratik etkinliklerimize devam edeceğiz” diyerek provakasyonlara rağmen demokratik haklarını kullandıklarını ve polis saldırısını yargıya taşıyacaklarını söyledi. 

 

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Almanya’da 30 yıldır devam eden PKK yasağı başkent Berlin’de 18 Kasım günü yapılan merkezi eylemle protesto edildi. Polisin tüm engel ve provokasyonlarına rağmen Kürtler ve dostları Oranienplatz’dan Schlossplatz’a yürüdü. KON-MED Eşbaşkanı Rûken Akça ve Tertip Komitesi’nden İsmail Parmaksız, “Tüm provokasyon girişimlerine rağmen sağduyuyla yürüyüşümüzü tamamladık. Yasağa karşı tepkimizi ortaya koyduk” dedi. Parmaksız, “Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz ve demokratik etkinliklerimize devam edeceğiz” diyerek, polis saldırısını yargıya taşıyacaklarını söyledi. 

Türkiye ne ise Almanya da o
Almanya’da 30 yıldır antidemokratik bir şekilde sürdürülen yasağa karşı binlerce Kurdistanlı ve dostlarının Berlin’de bir araya gelerek irade beyanında bulunduğunu söyleyen Akça, “Yasağın 30. yılında yine gördük ki kriminalizasyon politikaları, hukuksuzluk ve antidemokratik yaklaşımlar hala sürdürülüyor. Kürt halkının haklı mücadelesini Kurdistan’da sürdüren özgürlük savaşçılarına karşı Türk devletinin yaklaşımı ne ise Almanya’nın tutumu da o” dedi.  

KON-MED Eşbaşkanı Rûken Akça

Sağduyuyla engellendi
Yasak ile Almanya’da yaşayan 1.5 milyon Kürt’ün kriminalize edildiğini, demokratik haklarının gasp edildiğini kaydeden Akça, “18 Kasım’da Berlin’de binlerce kişinin demokratik zeminde, hukuki ve meşru hakkı olan yürüyüş hakkını provake eden zihniyetin dayandığı nokta da bu yasaklar oldu. Onlarca gözaltı ile karşı karşıya kalınmasına rağmen provakatif yaklaşımlara karşı da sağduyu olup demokratik hakkını kullanan Kürtler oldu” dedi. “Alman devleti ile Türk devletinin işbirliğiyle devam eden bu yasak Alman demokrasisi için utançtır” diyen Akça “Yasağa karşı demokratik ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz” diye ekledi. 

Onlarca gözaltı ve yaralı
Eylem Tertip Komitesi içinde yer alan İsmail Parmaksız ise “Hamas’ın hamisi Erdoğan’ı kırmızı halıyla karşılayanlar Kurdistanlılar ve dostlarını ise cop ile karşıladı” dedi. Erdoğan’ın gelişi bahane edilerek yürüyüş güzergahının değiştirildiğine işaret eden Parmaksız, “Oranienplatz’dan Branderburg Tor’a yapacağımız yürüyüş son 3 gün kala faşist şef Erdoğan’ın gelişi bahane edilerek Schlossplatz’a yönlendirildi. Oysa Erdoğan 17’sinde geldi ve aynı gün gönderildi” dedi. Saat 11.00’de başlayacak yürüyüş için kitlenin sabah 7’den itibaren alana gelmeye başladığını ve o saatlerde provokasyonların başladığının altını çizen Parmaksız, “Onlarca kişi gözaltına alındı. Polisin saldırıları sonucu darp edilen, eli, kolu kırılan insanlarımız oldu. Üç yurtseverimiz tedavi için hastahaneye kaldırıldı” dedi.