Berta Cáceres suikastı: Castillo suçlu bulundu

Kadın Haberleri —

.

.

  • Honduras’ta bir mahkeme, eski bir enerji yöneticisini 2016 yılında yüksek profilli çevre aktivisti Berta Cáceres’in öldürülmesinin planlanmasına yardım etmekten suçlu buldu. 

TEGUCIGALPA

Uluslararası olarak finanse edilen bir hidroelektrik şirketinin başkanı olan ve ABD tarafından eğitilmiş eski bir Honduras ordusu istihbarat subayı Roberto David Castillo, yerli çevreci Berta Cáceres’e düzenlenen suikasttan suçlu bulundu.

Goldman çevre savunucuları ödülünü kazanan Caceres, 45. doğum gününden iki gün önce, 22 megavatlık Agua Zarca barajına muhalefetiyle bağlantılı yıllar süren tehditlerin ardından 2 Mart 2016’da kiralık tetikçiler tarafından vurularak öldürülmüştü. Lenca halkı tarafından kutsal kabul edilen Gualcarque nehri üzerindeki çevreye zarar veren enerji projesi, ulusal ve uluslararası çevre ve toplum ihtiyaçlarına uymamasına rağmen onaylanmıştı. Berta Cáceres, geniş arazileri sular altında bırakacak ve yüzlerce yerli Lenca halkının su, yiyecek ve ilaç tedarikini kesecek bu projeye karşı yerli Lenca halkını bir araya getirerek barikat kurmuştu. 

Planladı ve katletti

Tegucigalpa’daki yüksek mahkeme, 49 gün süren duruşmanın ardında