Besta’da 21 bölge küle döndü

30 Eylül 2020 Çarşamba - 15:41

  • Besta Bölgesi’nde üç aydır süren orman yangınlarında 21 bölge küle döndü. 

 

Şırnak ve Siirt ile Herekol Dağı üçgeninde yer alan Besta Bölgesi’nde askeri operasyonlar sonrası çıkartılan yangınlar üç aydır aralıksız devam ediyor. Orman yangınları nedeniyle bölgede on binlerce ağaç küle döndü. Şerevan, Çemê Mezin, Xare Kuna bölgesindeki yangınlar operasyona çıkan askerler tarafından başlatıldığı belirtildi. Yangının, önceki gün itibarıyla Cîniver ve Besta Hincê bölgelerine yayıldığı aktarıldı. Yurttaşların orman yangınlarına müdahalesi de ”güvenlik” gerekçesiyle Türk askerleri tarafından engelleniyor. 

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; Girê Deyîncê, Şerevan, Girêhelêziyê, Pişta Reşa, Girê Gimê, Tilmê Girduşê, Girê Mêrgumar, Sêro, Rîsor, Lama Kitkê, Girê Kenîferşkê, Girê Zîyaret, Tehtê Gozkê, Dimdimo, Mexelê Yasîn, Zilê Hûr, Kela Sor ve Girê Givara alanlarının tamamında bulunan binlerce ağaç kül oldu.

Orman yangınlarının başladığı ve sürdüğü alanların büyük bir kısmının Şırnak Valiliğin aldığı kararlar neticesinde “yasaklı bölgeler” içerisinde yer alması dikkat çekiyor. n ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.