Bir tutsak daha katledildi

7 Nisan 2022 Perşembe - 17:00

Mehmet Sevinç

Mehmet Sevinç

  •  Akhisar Cezaevi’nde tutulan 28 yıllık tutsak Mehmet Sevinç'in beyin kanamasından dolayı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği iddia edildi. Çelişkili ifadelere dikkat çeken aile, katledildiğini söyledi. 

Akhisar Cezaevi’nde beyin kanaması geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan tutsak Mehmet Sevinç yaşamını yitirdi.

Manisa Akhisar Cezaevi'nde 28 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Sevinç, yaşamını yitirdi. 3 Nisan gecesi saat 03.00 sıralarında kaldığı tek odalı koğuşta gardiyanlar tarafından baygın bir şekilde bulunduğu öne sürülen ve Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Sevinç, burada beyin kanaması geçirdiği gerekçesiyle ameliyat edildi. Günlerdir hastane önünde bekleyen aileye, dün saat 11.00'de askerler tarafından yaşamını yitirdiği bilgisi verildi. Sevinç’in cenazesi, otopsiye gönderilmek için morga kaldırıldı.

MA'ya bilgi veren Mehmet Sevinç’in kızı Berivan Sevinç, “Babamı tek kişilik hücreye atıp orada öldürdüler. Bize de hiçbir bilgi verilmiyor. Neden öldüğünü, başına ne geldiğini bilmiyoruz. Ölüm haberini bile doktorlar değil, askerler bize verdi” dedi.

Mehmet Sevinç’e (63), 1992'de Batman’da gözaltına alındıktan sonra siyasi gerekçelerle müebbet hapis cezası verildi. Sırasıyla Batman, Siirt, Antep, Trabzon, Kandıra cezaevlerinde kalan Sevinç, son olarak 2018'de Akhisar Cezaevine gönderildi. Sevinç, ailesiyle salgın gerekçesiyle 2 senedir görüşemiyor. Tahliye olmasına 1 buçuk yıl kalan Sevinç’in üç çocuğu ve eşi Kocaeli’nde yaşıyor.

Yüksek tansiyon hastalığı bulunan Sevinç, son olarak 1 Nisan günü Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları bölümünde muayene olmaya gitti. Hastane dönüşü karantina odasına alınan Sevinç, gardiyanların iddiasına göre, 3 Nisan günü ranzasında baygın şekilde bulundu. Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Sevinç'in ameliyatı yapıldı. Daha sonra ailesine haber verilerek yoğun bakımda olduğu söylendi. Fakat aile üyeleri, Mehmet Sevinç’in gardiyanların iddia ettiği gibi kahvaltı saatinde değil, gece 3.50’de hastaneye giriş yaptığını öğrendi. Durumun çelişkili olduğunu belirten aile üyeleri, olayın aydınlatılması için milletvekillerine, avukatlara ve son olarak da İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’ne başvuruda bulundu.   MANİSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.