Bir tutsak daha katledildi

Abdulhalim Kırtay

Abdulhalim Kırtay

  • Ağır hasta tutsak Abdulhalim Kırtay, ne tedavi ne de tahliye edildi. 30 yıllık tutsak ölüm döşeğinde cezaevinden çıkarıldıktan 51 gün sonra yaşama veda etti.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve 22 Mart’ta tahliye edilen 30 yıllık tutuklu Abdulhalim Kırtay, dün sabah yaşamını yitirdi.  

Abdulhalim Kırtay, Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde 1993’te gözaltına alındı. Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kırtay, Rize, Sêrt, Wan, Amed, Êlîh, Kırklareli, Yozgat, Dîlok, İzmir gibi birçok cezaevine sürgün edildi. Cezaevinde çeşitli hastalıklara yakalanan Kırtay, mücadele etti. Kırtay, Kasım 2022’de İzmir Menemen Devlet Hastanesi’nde, dört gün boyunca elleri kelepçeli bir şekilde tutuldu. Kırtay, 30 yılın ardından hastalıkları ilerlemiş bir durumdayken 22 Mart'ta tahliye edildi. Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Kırtay, dün gözlerini yumdu.

Kırtay'ın cenazesi, Amed'in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığında defnedildi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.