Bir yeşillik 3 TL

Kadın Haberleri —

.

.

  • Faşist AKP-MHP iktidarının savaştaki ısrarı ülkeyi yoksulluğa sürüklerken, yapılan zamların faturasını yine kadınlar ödüyor.

MEDYA ÜREN-DERYA REN / JINNEWS-AMED 

Faşist sömürgeci AKP iktidarının savaş politikasındaki ısrarı ekonomik, sosyal ve siyasal krizi daha da derinleştiriyor. Yeni yılda elektriğe yüzde 125’e, doğalgaza ise yüzde 50’ye yakın zam yapıldı. 

Yapılan zamların ardından gelen faturalara tepkiler yükselirken, Bakurê Kurdistan kentleri dahil olmak üzere onlarca kentte halk sokaklara inerek hükümeti istifaya çağırdı.

Derinleşen ekonomik kriz, yüksek gelen faturalar ve yetkililerin zamları görmezden gelmesine Amedli (Diyarbakır) kadınlardan tepki geldi.

Her şey çok pahalı

Kadılardan Çiğdem Taruk: Herkes perişan bir vaziyette. Pazara geldik boş çıkıyoruz. Hiçbir şey alamadık, her şey çok pahalı. Çalışıyoruz, aldığımız maaş hangi birine yetsin? 550 TL doğalgaz, 201 TL de elektrik faturası gelmiş. Aldığımız parayı sadece faturalara veriyoruz. Bizim bu duruma düşmemizin nedeni baştakilerdir. Ben iki öğrenci okutuyorum, eşim cezaevinde geçim sağlamak çok zor. Son iki yıldır perişan bir vaziyetteyiz. Sadece biz değil bütün halk bu durumda. Çocuklarımız doğru düzgün meyve yiyemiyor. Pandemi başladığı günden bu yana eşyaların ucuz olması gerekirken her şey daha çok pahalı olmaya başladı. İnsanlar psikolojik olarak çöküntüde.