Birlikte başarabiliriz

17 Ocak 2022 Pazartesi - 17:30

Aysel Tuğluk

Aysel Tuğluk

  • ”Aysel Tuğluk'a Özgürlük için 1000 Kadın" kampanyasına İstanbul’dan destek veren siyasetçi, oyuncu ve sanatçı kadınlar, Tuğluk’un derhal serbest bırakılmasını istedi. İmzacı kadınlar, “Birlikte olursak başarabiliriz” mesajını verdi.

Kronik ve ilerleyen demans teşhisi konulan Kürt siyasetçi Tuğluk’un “cezaevinde kalamayacağı” yönündeki hastane raporunun dikkate alınmamasına tepki gösteren kadınlar, ABD, Almanya, Avustralya, İsviçre, Belçika, Birleşik Krallık ve Fransa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinden sessiz kalmayacakları mesajını verdi. 7 Ocak’ta başlatılan "Aysel Tuğluk'a Özgürlük için 1000 Kadın" kampanyasına İstanbul’dan destek veren siyasetçi, oyuncu ve sanatçı kadınlar, Tuğluk’un derhal serbest bırakılmasını istedi.

İntikam politikası

Tuğluk’un serbest bırakılmamasını “linç” olarak değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa eski Milletvekili Asiye Kolçak, Tuğluk şahsında Kürt kadınların linç edildiğini söyledi. Uygulanan bu linçin bir diğer nedenin Kürt ve Alevi kimliği olduğunu belirten Kolçak, “İçerde ve dışarda direnen başta hasta tutuklular olmak üzere direnen bütün kadınlara ve siyasi tutuklulara yönelik uygulanan bir intikam ve öç alma politikasıdır” dedi. 

.
Asiye Kolçak

Kürt kadınların 40 yılı aşkın süredir bu politikalara karşı aktif bir direniş gösterdiğine işaret eden Kolçak, “Aysel Tuğluk sıradan bir siyasetçi değildir. Daha önce DTK Eşbaşkanıydı ve diğer yandan bir milletvekiliydi. Tuğluk şahsında bir iradeyi teslim alma, insan haklarını hiçe sayma siyaseti izleniyor. Tuğluk’a dönük politikalar, aynı zamanda diğer Kürt siyasetçilere karşı da uygulanıyor. Bununla HDP’nin tasfiyesi amaçlanıyor. Altını kalın çizgilerle çizmek isterim; bu fili bir idamdır. Tuğluk’un durumu Kürt siyasi hareketi ve cezaevlerindeki siyasi tutuklulara bir mesajdır. 1980’lerdeki işkence bugün tüm cezaevlerinde çok daha ağır bir şekilde herkes üzerinde ayrı ayrı uygulanmaktadır. Dolayısıyla bunu kabul etmek mümkün değildir. İnsanları cezaevinde tutabilirler ama tutukluları iradesizleştirme, teslim alma uygulaması bir intikam politikasıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’de hukuktan bahsedilemeyeceğini söyleyen Kolçak, toplumsal bir duyarlılık ve cesur bir politika izlenmesi gerektiğini belirtti. Kolçak, “Bütün toplumsal kesimlerin, kendine insanım diyen herkesin bu rehin alma politikasına karşı sesini yükseltmesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

.
Pınar Aydınlar

Faşizmin göstergesi

Tuğluk’a yönelik politikaya değinen sanatçı Pınar Aydınlar, muhalif kesimlere karşı iktidarın düşman politikası yürüttüğünü söyledi. Cezaevlerinin devlet denetiminde olduğunu, bu nedenle tutukluları ve yaşamlarını güvence altında tutması gerektiğini belirten Aydınlar, bunun hiçbir şekilde karşılanmadığını söyledi. Aydınlar, “Tuğluk’a yapılan haksızlık ve hukuksuzluk, annesinin mezarından çıkarılıp başka bir yere defnedilmesi, ona yaşatılanlar tamamen bir faşizmin göstergesidir. Bu faşist uygulamalara karşı da biz kadınlar olarak Aysel Tuğluk’un yanındayız” dedi.

.
Deniz Türkali

Tuğluk’a ses olmak

Oyuncu Deniz Türkali de, herkesi Tuğluk için başlatılan imza kampanyasına destek vermeye davet ederek, “Bende cezaevlerinde yaşanan bu hukuksuzluğa karşı ses olmak istedim. İnsanlık onuruna sahip çıkmak ve vicdanı olan bir kadın olarak imza attım. Yalnız Aysel Tuğluk için değil bütün hasta tutsaklar için destek veriyorum. Aysel Tuğluk ve bütün hasta tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bütün kadınların bunu imzalaması gerektiğini ve ancak birlikte olursak başarabileceğimizi söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

40 yıllık direniş kültürü

Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan ise Tuğluk'un tahliye edilmemesinin bir insan hakları ihlali olmakla birlikte kadın mücadelesine gözdağı olduğunu belirtti. Kürt Kadın Hareketi’ne yönelik artan saldırılara da dikkat çeken Başalan, Ayşe Gökkan ve Leyla Güven’e verilen cezalara işaret etti.

Başalan, “Tuğluk'un hafızasında 40 yıllık bir direniş kültürü var. Bu direniş kültürü onu yeniden yaşama tutunmasını bizimle mücadele alanında yol yürüyeceği inancını veriyor” dedi. Başalan, geri dönülmez bir yol girmeden Tuğluk’un derhal tahliye edilmesini istedi. 

MA / İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.