Biz adalet beklerken sözleşmeyi kaldırıyorlar

Kadın Haberleri —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 16:36

  • Boşandığı erkeğin katlettiği Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce, “Biz adalet beklerken sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız bırakılmak isteniyor” diyerek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istenmesine tepki gösterdi.

 Başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun büyük bölümünün karşı çıktığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye dönük açıklamalar, erkekler tarafından katledilen kadınların yakınları tarafından tepkiyle karşılanıyor. İzmir’in Buca ilçesinde boşandığı Orkun Çevik tarafından bu yılın başlarında katledilen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce de söz konusu duruma tepki gösterdi. 
 
Mücadele edeceğiz

Anne İnce, katledilen tüm kadınların ailelerinin adalet beklediğini belirterek, faillerin “iyi hal” indirimleriyle ödüllendirildiklerini dile getirdi. İnce, “Bizler adalet beklerken onlar sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız ve güçsüz bırakılmak isteniyor. Ben evladımı onlarca yıl binbir emekle, tek başıma büyüttüm. Büşra’yla ben de öldüm. Şimdi küçük kızı Deniz’i yetiştirmek için çalışıyorum. Ne Deniz’in ne de başka kadınların öldürülmemesi için kadınları ve çocukları koruyan tüm yasaların uygulanması için mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

Mahkeme adaleti sağlamalı

Kızını katleden Orkun Çevik’in kendilerine yaşattığı her şey için gereken cezayı almasını istediğini belirten İnce, “Mahkeme üyeleri Büşra için adaleti sağlamalı” diye seslendi.

MA/İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.