Blinken ve Fidan Londra’da görüştü

Dünya Haberleri —

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

  • ABD ve Türk dışişleri bakanları Londra’da ilk yüz yüze görüşmelerinde bölgesel ve NATO ittifakı konularını konuştuk derken, görüşme sonrası ortak açıklama yapmamaları dikkat çekti. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Londra'da ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi. Görüşme’de taraflar savunma, enerji ve ekonomik işbirliğini konuşacaklarını açıkladı. ABD tarafının İsveç’in NATO üyeliğini tekrar masaya getirdiği görüşmelerde birçok konuda hem fikir olunmasa da işbirliğinin devam edeceği mesajı verildi. Görüşme ardınan ortak açıklama yapılmaması dikkat çekti. 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna İyileştirme Konferansı için bulunduğu Londra’da Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. Blinken, Hakan Fidan ile görüşmelerinde savunma, enerji ve ekonomik "işbirliği" konularını ele alacaklarını söyledi; gelecek ay Litvanya'da yapılacak NATO zirvesi ve İsveç'in NATO'ya katılım sürecinin de masada olacağını kaydetti. 

Fidan, Blinken’in de sırdaşı
Eski MİT Başkanı yeni Dışişleri Bakanına sırdaşım diyen Blinken, "Uzun yıllardır bir meslektaşım, bir sırdaşım olan Türkiye'nin yeni Dışişleri Bakanı ile bir araya gelme fırsatı bulduğum için gerçekten çok mutluyum. Sizinle birlikte çalışacak olmaktan çok memnunum. Mevlüt Çavuşoğlu ile müthiş bir ilişkim ve ortaklığım vardı, şimdi birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyorum çünkü uzun yıllar boyunca birlikte çalışma fırsatımız oldu ve ABD ile Türkiye'nin zamanımızın en temel ve hayati konularında birlikte yaptığı çok şey var. Dolayısıyla konuşacak çok şeyimiz var’’ dedi.
İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini Türkiye’nin yanısıra Macaristan da henüz onaylamış değil. ABD ve Batı ülkeleri 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesi öncesi, Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesini bekliyor.

Fidan, Ukrayna’yı destekliyoruz!
Türk Dışişleri Bakanı Fidan da Türkiye ve ABD'nin "her konuda aynı fikirde olmayabileceğini" söyledi; ancak uzun süreli müttefikliğin birlikte çalışmayı sürdürmeyi sağladığını belirtti.

Blinken ile yüz yüze görüşmeden önce telefon görüşmesi yaptıklarını hatırlatan Hakan Fidan, "Bugün Ukrayna'ya desteğimizi göstermek için buradayız. Bu görüşmede ikili meselelerimizi de ele alacağız ve bildiğiniz üzere gerçek şu ki her konuda aynı fikirde olmayabiliriz; ancak NATO ve diğer platformlardaki uzun süreli ittifakımız bizi birlikte çalışmaya devam etmeye itiyor’’ şeklinde konuştu.

Bölgesel konu denilen Rojava mı?
Blinken ve Fidan ile beraberindeki heyetler toplantı sonrası basına konuşmadı; ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada iki bakanın bir dizi ortak bölgesel önceliği ele aldığı kaydedildi.
Açıklamada “Blinken ayrıca böylesine kritik bir dönemde NATO'nun birliğinin önemini vurguladı ve Türkiye'yi İsveç'in NATO ittifakına şimdi katılması için destek vermeye çağırdı” ifadeleri kullanıldı. VOA Türkçe’nin edindiği bilgilere göre Erdoğan’ın kararı doğrultusunda 11-12 Temmuz’daki NATO Zirvesi öncesinde, TBMM’ye İsveç’in ittifaka üyeliğiyle ilgili yasa teklifi sunulması beklenmiyor. İsveç konusunda atılacak adımlar 1 Ekim sonrasına kalabilir. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.