Botan Çayı tehdit altında

Toplum/Yaşam Haberleri —

Botan Çayı - Arzu Dinçer

Botan Çayı - Arzu Dinçer

  • Van’da yıllardır göle akan atık sular ve kuraklık nedeniyle sahil kıyısı bataklığa dönüştü. Van ÇEV-DER Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer, “Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi projesiyle kent merkezi, ilçe ve mahallerdeki çöplerin toplanıp dönüştürülmesi amaçlansa da kayyumdan sonra bu çöpler, Van Gölü ve Botan Çayı’nın kenarına dökülüyor. Çöpler sadece o bölgeye değil, tüm doğaya zarar veriyor” dedi.

HAVAR DERYA/VAN

Van’da yıllardır göle akan atık sular ve kuraklık nedeniyle sahil kıyısı bataklığa dönüştü. Van ÇEV-DER Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer, “Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi projesiyle kent merkezi, ilçe ve mahallerdeki çöplerin toplanıp dönüştürülmesi amaçlansa da kayyumdan sonra bu çöpler, Van Gölü ve Botan Çayı’nın kenarına dökülüyor. Çöpler sadece o bölgeye değil, tüm doğaya zarar veriyor” dedi.

Neredeyse her gün tanıklığını yaptığımız küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre kirliliği dünyaya ve tüm canlılara zarar vermeye devam ediyor. Gerek uluslararası gerek ülke bazında yapılması gerekenler yapılmıyor. Özellikle önlenebilmesi en kolay olan çevre kirliliği dur durak bilmiyor. Van’ın Çatak ilçesi de bunlardan sadece biri. Çatak ilçesinde toplanan çöpler Botan Çayı başta olmak üzere birçok yere dökülerek çevre kirliliğini büyük bir kriz haline getirmekte. Bölgede incelemelerde bulunan Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Ve Geliştirme Derneği (ÇEV-DER) Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer ile konuştuk.

 

Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Ve Geliştirme Derneği (ÇEV-DER) Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer

 

Belediye çöpleri döküyor

Van’da toplanan çöpler yaklaşık iki yıldır, Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne taşınmak yerine Van Gölü ve Botan Çayı’nın kenarına döküldüğünü söyleyen Arzu Dinçer, “Avrupa Birliği (AB) desteğiyle Van’da kurulan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi 2021 yılında tamamlanarak kent sınırları içerisindeki çöplerin dönüştürülmesi amaçlansa da Belediye çöpleri tesise taşımak yerine maliyeti düşürme gerekçesiyle en yakın alanlara döküyor” dedi. Çatak’taki çöplerin Rezemir bölgesinde dere kenarına döküldüğünü, köylerden gelen kül ve hafriyat gibi geri dönüşümü olmayanların da Çatak’ta dere kenarına döküldüğünü söyleyen Dinçer, merkezde toplanan çöplerin ise iki günde bir Gevaş’a getirildiğini söyledi.

2021’de 40 ton çöp

“Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi projesiyle kent merkezi, ilçe ve mahallerdeki çöplerin toplanıp dönüştürülmesi amaçlansa da kayyumdan sonra bu çöpler, Erciş ilçesinde Van gölünün tam kenarına dökülüyor ve çöpler gölün kirlenmesine neden oluyor” diyen Dinçer şöyle devam etti: “Botan Çayı’nın kenarına dökülen çöpler sadece o bölgeye değil, tüm doğaya zarar veriyor. Suyun kirlenmesiyle doğal yaşamın kendisi kirleniyor. Bu kabul edilir bir durum değildir. 2021’de 40 ton çöp toplandı Çatak Belediyesi yetkilileri ise çöplerin Botan Çayı’na dökülmediğini iddia etti. Halbuki çöpler yaklaşık iki yıldır düzenli bir şekilde Botan Çayı ve Van Gölü kenarına dökülüyor.