Boyun eğdirme yasası

Kadın Haberleri —

.

.

  • İran'da kadınlar, ülkenin zorunlu başörtüsü yasasına karşı gelmeye devam ederlerse, yetkililer tarafından onaylanmayı bekleyen daha sert yasalar kapsamında 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Tesettürsüz kadınlara hizmet veren işletmeler bile kapatılmakla karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler uzmanlarına göre "cinsiyet ayrımcılığı" anlamına gelen daha katı kıyafet yönetmeliği, İslami başörtüsünü yanlış taktığı iddiasıyla gözaltına alınan 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Amini'nin katledilmesinden bir yıl sonra geldi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, "Başörtüsü ve iffet yasa tasarısı" olarak anılan tasarı 60'tan fazla kırbaç, ağır para cezaları ve hapis cezalarını içeren cezaları detaylandırıyor. Yasa ayrıca, "uygunsuz kıyafetli" kadınlara hizmet verdiği tespit edilen işletmeleri kapatma ve diğer ciddi sonuçlarla karşı karşıya bırakma konusunda uyarıyor.

Cinsiyet ayrımını genişletiyorlar

Yasa tasarısı, "ahlak polisi "nin ülkede yeniden devriye gezmesinin ardından geldi ve üniversitelerde, hastanelerde, parklarda ve işyerlerinde "cinsiyet ayrımını" genişletiyor. BM İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan bir grup uzmana göre bu yasa tasarısı "kadınları ve kız çocuklarını baskı altında tutarak tamamen boyun eğdirme" çabası anlamına geliyor. Güvenlik ve kadın hakları aktivistlerine göre İranlı yetkililer yüz tanıma teknolojisi kullanan akıllı kameralara büyük yatırım yapıyor. Kameraların aynı zamanda çok sayıda insanın bir yerde toplandığını tespit ettiklerinde uyarı gönderebilecekleri de söyleniyor. TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.