Boyun eğmeyeceğim

Dünya Haberleri —

Karim Khan

Karim Khan

  • Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Karim Khan dün (Salı), Ukrayna ve Gazze'deki savaşlarla ilgili davalarda kendisini hedef alan tehditlere atıfta bulunarak, bu dünyanın “muktedirlerin” etkisine boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Libya'da işlenen savaş suçlarına ilişkin soruşturmasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında Rusya ve Libya büyükelçileri Khan'ın çalışmalarını sorgulayarak, İsrail'in Gazze'ye saldırısı karşısında harekete geçmemesini kınadılar.

Rus Büyükelçi Vasily Nebenzia’nın, "UCM'nin bu konudaki etkinliğinin, ABD ya da müttefiklerine karşı yürütülen soruşturmalarda yer alan mahkeme görevlilerinin cezalandırılmasını amaçlayan bir yasa tasarısından etkilenip etkilenmediği merak konusu olabilir" sözlerine tehditler aldığını belirterek cevap verdi.

Karim Khan: "Sizi temin etmek isterim ki... Rusya'nın bana ya da mahkemenin herhangi bir seçilmiş üyesine ya da yetki sahibi başka bir organdaki herhangi bir yasa koyucuya yönelik tutuklama kararlarının etkisine boyun eğmeyeceğiz" şeklinde yanıt verirken, şahsen kendisine ve ofisine yönelik "durmaya" zorlamak için "tehditler" aldığını belirtti.

Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ukrayna'dan çocukların sınır dışı edilmesindeki rolü nedeniyle Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama kararı çıkarmasının ardından, Mayıs 2023'te Kerim Khan'ı En Çok Arananlar Listesi'ne almıştı. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.