Bu öfke bitmez!

Kadın Haberleri —

10 Ocak 2021 Pazar - 16:45

  • Avrupa’nın birçok merkezinde TKJ-E öncülüğünde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Paris katliamını 8’inci yıldönümünde protesto etti. Onbinler, ‘Cezasızlık Son bulsun, Erdoğan Yargılansın’ diyerek bir kez daha adalet için haykırdı.

SELMA AKKAYA/PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in (Ronahî) Türk İstihbarat Teşkilatı (MİT) eliyle katledilmelerinin 8’inci yıldönümü dolayısıyla Avrupa’nın birçok merkezinde protesto yürüyüşleri düzenlendi. Eylemler, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde ““Katliamın emrini Erdoğan verdi! Yargılansın” şiarıyla organize edildi. 
Katliamın gerçekleştirildiği Paris’te Kürdistanlılar ve Fransız dost kurumlar, Gare du Nord’dan yürüyüşe geçerek Republique Meydanı’ndaki mitingde buluştu.
‘8 Yıllık Cezasızlık son bulsun” pankartının yanı sıra Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri taşındı.
Yürüyüş kontenjanında çok sayıda siyasi parti ve  sivil toplum örgütü temsilcisi de hazır bulundu. Yaklaşık bir saatlik yürüyüş boyunca sık sık Türkiye ve Erdoğan aleyhine sloganlar atılırken, Fransız hükümetinin sessizlik politikası da sert dille eleştirildi.


  • Mitingde konuşan Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nden Veysel Keser, “Halkımız 8 yıldır adalet için ayakta. Bu halk, katliamı aydınlattı. Şimdi katliamın emrini verenler yargılanmalı” dedi. TJK-E’den Sevgi Yavaş ise “Türkiye insanlık suçundan yargılansın” çağrısında bulundu.

Erdoğan yargılansın!

Republique Meydanı’ndaki miting saygı duruşuyla start aldı. TJK-E adına Sevgi Yavaş ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi adına Veysel Keser halkı selamlayan bir konuşma yaptı. Keser, “Asla unutmayacağız. Şu an tüm Avrupa ülkelerinde halkımız 8 yıldır adaletin sağlanmadığı davası için ayakta. Bu halk, mücadelesiyle bu katliamı aydınlattı. Şimdi katliamın emrini verenler yargılanmalı” diyerek Fransa’yı göreve çağırdı. Sevgi Yavaş ise, üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesinin faşist Erdoğan rejiminin topyekün savaş konseptinin bir parçası olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle Paris Katliamı şahsında TC’nin Kürtlere dönük tüm insanlık suçlarından ve yaşanan kadın kırımından yargılanmasını istiyoruz. Paris Katliamı’nın emrini Erdoğan verdi, yargılansın” diyerek, bu davanın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

Bu irade son bulmayacak!

Eylemde Fidan Doğan’ın kardeşleri ve Leyla Şaylemez’in babası da hazır bulundu. Pandemi nedeniyle Cansız ailesi eyleme katılamazken, Sakine Cansız’ın annesi eyleme sesli mesaj gönderdi. Ardından şehit babası Cuma Şaylemez söz aldı. Şaylemez, halkın pandemiye rağmen eyleme güçlü katılımının çok değerli olduğunu belirterek sözlerine başladı. Katliamın 8 yıldır aydınlatılmamasının büyük bir utanç olduğunu vurgulayan baba Şaylemez, “Halkımız mücadelesiyle bugüne kadar katliamları aydınlattı. Bu mücadele sürecek. Bu irade son bulmayacak” dedi.

Erdoğan’a STOP denilmeli!

Komünist Partisi Senatörü Laurence Cohen de, “Üç devrimcinin katledilmesinin cezasız kalmasını nasıl kabul ederiz? Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sakine, Leyla ve Fidan için adalet talep ediyoruz. Katliamın arkasındaki güçler açık. Aynı güç Leyla Güven’e 22 yıl verdi,Demirtaş’ı uluslararası hukuku çiğneyerek içerde tutuyor. Aynı güç binlerce seçilmişi ve insan hakları savunucusunu tutukluyor. Aynı güç Kürt halkının önderi olan Abdullah Öcalan’ı serbest bırakmıyor. Bütün bunları yapan Erdoğani uluslararası hukuku çiğnerken, Avrupa halen PKK terör örgütleri listesinde diyemez. Artık Erdoğan’a STOP denilmeli. Aynı kriminal Erdoğan, Kıbrıs, Yunan ve Ermeni halklarını tehdit etmeye devam ediyor, Ortadoğu’da kan akıtıyor. Parti olarak her zaman olduğu gibi haklı Kürtlerin yanındayız” diyerek, Fransa’ya seslendi: “Kürtleri kriminalize etmekten vazgeçin!

8 yıllık cezasızlık Fransa’nın utancı!

Yeşiller Partisi temsilcisi Esther Berbessa, Boyun Eğmeyenler Hareketi temsilcileri, France Kürdistan Dernek Başkanı Sylvie, Jan, Danielle Mitterand Vakfı başkanı Jeremie Chomette, Komünist Birliği üyesi Adele Dorada, Mrap temsilcisi ve Fransa Ulusal Kadın Hakları Kolektifi’nden Suzy Rojtman da mitingde birer konuşma yaparak cezasızlığın son bulmasını, Öcalan’ın ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ederken, Fransa yargısını göreve çağırdı. Kürt halkının mücadelesini anlamak için Rojava örneğine bakmak gerektiğini hatırlatan konuşmacılar, “Kürt halkı mücadelesi ile eşitlik, özgürlük ve kadın haklarının olduğu bir sistem yarattı. Bunu koruyalım. Fransa’nın artık 8 yıl üzerinden geçen bir katliamı aydınlatmaması Fransa’nın ayıbı” dedi.
Ermeni Koordinasyon Konseyi adına Nouvelles d’Armenie dergisi baş editörü Ara Toranian ise, iki kardeş halkın mücadelesinin diktatörü alaşağı edeceğini belirtti. Toranian, “Bu topraklarda katliam olduysa, bundan faşist bir sistemin bu ülkelerde örgütlenmesine izin verenler sorumludur. Mazlum halklar olarak birlikte mücadele yükseldikçe özgürlük sağlanır. Diktatörü mücadelemiz yargılayacak” diyerek Kürt halkının yanında olduklarını ifade etti.

Diğer kentlerde

Paris Katliamı, Fransa'nın Strasbourg, Marsilya, Rennes, Toulouse ve Bordeaux kentlerinde de yürüyüşlerle protesto edildi. 

Strasbourg’da çok sayıda kurumun katılımı ile Gare Central önünde düzenlenen eylemde, katledilen üç devrimciden biri olan Fidan Doğan’ın ailesi de yer aldı.