Bu yol, hakikat yoludur

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

  • İki koldan devam eden Büyük Özgürlük Yürüyüşü, 6. gününde. Qers kolunun dün sabah vardığı Milazgir ilçesinde konuşan HDP Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, şunun altını çizdi:
  • "Biz hakikatin ne olduğunu gösteriyoruz. Bu yol, hakikat yoludur, kutlu olsun. Bu yolun sonu İmralı sisteminin lağvedilmesi, Kürt halkının özgürlüğüne kavuşmasıdır."

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 72. günde. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü de 6. gününde.

Gittikleri her yerde halkın coşkusuyla karşılaşan yürüyüşçüler, gezdikleri her sokak, mahalle, cadde ve evde tecridi anlatarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün önemine dikkat çekiyor.

 

 

Wan kolu

Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Wan kolu, kentin Payîzava (Gürpınar) ve Elbak (Başkale) ilçelerinin ardından Şemzînan (Şemdinli) ve Gever'den (Yüksekova) Colemêrg (Hakkari) merkeze, önceki gün sabah Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Aşût (Çığlı) köyü üzerinden Elkê'ye 5 saatlik yol katetti. Elkê'de de halkın ilgisiyle karşılanan heyet, ilçenin rûspileri ile birlikte "Bijî azadî, bimre koletî" (Kahrolsun Esaret, Yaşasın Özgürlük) sloganlarıyla yürüdü. Ardından Qileban ilçesinde halka bir araya gelen yürüyüşçülerin son durağı Roboskî Mezarlığı oldu. Roboskî Katliamı'nda akınlarını yitiren aileler, şehitlerin fotoğraflarıyla heyeti karşıladı. Yürüyüşçüler, mezarlık ziyareti ardından mücadele sözü verdikleri aileler tarafından uğurlanıp yollarına devam etti.

Yürüyüşçüler, dün sabah DEM Parti Qileban İlçe binası önünde önünde halkla bir araya geldi. Coşkunun hakim olduğu buluşmada konuşan DEM Parti Colemêrg Milletvekili Öznur Bartın, "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm istiyoruz. 1 Şubat'ta Wan ve Qers'te yürüyüşe başladık. Köy köy, mahalle mahalle dolaşıyoruz. Kürt halkı çözüm istiyor, 'Kürt halkı, önderim özgür olsun, Kürt sorunu çözülsün' diyor. Demokrasi, özgürlük, birlik ve eşitlik isteyen herkes, yürüyüşe destek versin. Sesini yükseltsin. Bu çözümü birlikte getirelim. Kendimize inanıyoruz, başaracağız" dedi. 

DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Abdullah Gün de "Bu kutlu yürüyüşü biz de kutluyoruz. Toplumsal sorunlarımızın ve Kürt sorununun diyalogla çözülmesini istiyoruz" diye konuştu. Buradaki etkinlik, "Tecride karşı omuz omuza" sloganlarıyla sona erdi. Yürüyüşçüler, daha sonra esnafla bir araya geldi.

Yürüyüşçülerin bir sonraki durağı ise, Şirnex merkeze bağlı Gundikê Melê (Balveren) beldesi oldu.