‘Cadılık’tan yakılan kadınlara af tartışılıyor

Kadın Haberleri —

.

.

  • İskoçya parlamentosu 'cadı avı' kurbanlarına af ve resmi özrü görüşecek.

İskoç Parlamentosu yüzyıllar önce büyücülük suçundan yargılanıp idam edilen çoğu kadın olmak üzere binlerce insanın affını gündemine alıyor.

Avukat Claire Mitchell QC liderliğindeki  ‘İskoçya’nın Cadıları’ adlı grup tarafından yürütülen 2 yıllık kampanyanın sonucu olarak İskoçya Parlamentosu’na gelen ‘cadı avı’ kurbanlarına af ve özür tasarısı kabul edildi.

Euronews’in haberine göre, tasarının kabulüyle, “İçki sersemliğine neden olmak, baykuşa dönüşmek, şeytanla buluşmak veya Kral 6. James'in gemilerini batırmak için fırtına çıkarmaktan suçlu bulunan" kişiler, ölümlerinden yüzyıllar sonra affedilmiş olacak. 

Kadınların mahkumiyet cinsiyetçi klişeleri güçlendiriyor

İskoç parlamento üyesi Natalie Don, sosyal medya hesabından, “Mahkum edilen ve idam edilenlere af talep etmek için" mecliste yasa tasarısı sürecini başlatılacağını yazdı.

Mecliste çoğunluktaki İskoç Ulusal Partisi'nin üyesi olan Don, "Bu kadınların yanlış kriminalize edilmesi, yalnızca günümüzün cinsiyetçi klişelerini güçlendiriyor ve bu yanlışı düzeltmenin toplumda hâlâ var olan cinsiyetçi ve ataerkil tutumlara meydan okumada gerçek bir etki yaratacağına inanıyorum" dedi.

‘Cadılık Yasası’ 200 yıl sürdü

Tarihçiler, İskoçya'nın yaklaşık 200 yıl yürürlükte kalan ‘Cadılık Yasası’ uyarınca yaklaşık 3 bin 837 kişinin büyücülükle suçlandığını söylüyor. 

1563-1736 yıllarında ‘Cadılık Yasası’ uyarınca yüzlerce kişi idam edildi.

1566'dan 1625'e kadar yönetimde olan İskoçya Kralı VI. James, kendisini büyücülük konusunda uzman olarak gördü ve 1597'de felsefi "Daemonologie" metnini yazdı. Onun döneminde "cadı avı" yaygın olarak uygulandı. 1736'da büyücülüğün olmadığı anlaşıldı ve yasa değiştirildi.

‘İskoçya’nın Cadıları’ grubunun çalışmaları ve parlamentoda ilgi komitenin hazırlamış olduğu tasarının Haziran ayın kabul edilerek yasalaşması bekleniyor. "İskoçya'nın Cadıları" grubu 8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü'nde İskoç hükümetinin kurbanlardan resmi özür dilemesini bekliyor.

İskoçya'nın yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve ABD'de görülen ‘cadı avları’, 18. yüzyılın sonlarına kadar devam etmişti.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.