Çadır ve psikolojik destek istiyorlar

Kadın Haberleri —

14 Şubat 2023 Salı - 17:30

.

.

  • Depremzede kadınlar hem  kendilerinin hem de çocuklarının psikolojisinin iyi olmadığını, ‘hep deprem oluyormuş’ hissine kapıldıklarını anlattı. “Bizim talebimiz çadır ve psikolojik destek” diyen kadınlar sıkıntılarını anlattı. 

Mereş merkezli gerçekleşen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin üzerinden 8 gün geçti. Hala birçok enkaz bölgesinde yeterli arama-kurtarma çalışması yapılamazken, enkazdan sağ çıkarılan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bölgeye gelenlerin gönüllülerin çalışması da sürüyor. Depremzedeler için bölgeye gelen kurumlardan biri de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD). PSAKD, depremde yaşamını yitiren PSAKD Adıyaman Şube Başkanı Zülfikar Yılmaz adına Cumhuriyet Mahallesi’nde çadır kent kurdu.

PSAKD’nin kurduğu çadır kent ve kendi çabalarıyla çadır kuran kadınlar yaşadıklarını anlattı.

Gelen gıdayı pişirme olanakları yok

Zeynep Erkmen

Depremde evlerinin yıkıldığını söyleyen Zeynep Erkmen, günlerdir sokakta kaldıklarını, bir haftanın sonunda daha yeni çadır bulabildiklerini dile getirdi. Yardım olarak gelen yiyecekleri pişirecek olanaklarının olmadığını ifade eden Zeynep Erkmen, “Sıcak su yok. Tuvalet ihtiyacımız var, kadınların özel günleri var ama bunları karşılayabileceğimiz ürünlerimiz bulunmuyor. Bunlar için devletten ve herkesten yardım istiyoruz. Özel durumu olan kişiler için çadır var, diğer herkes dışarıda. Mahalleye çadır gelmiyor. Bir çadırda 8 aile kalıyor. Adıyaman’da hasar yok dediler ama burası yerle bir. Sulara yazık olmasın diye ellerimizi yıkayamıyoruz. Lütfen yardım edin” dedi.

Bir çadırda 20 kişi yaşıyor

Elif Erkmen

Çadır bölgesinde kendisinin brandadan yaptığı çadırda yaşamını sürdürmeye çalışan 70 yaşındaki Elif Erkmen, depremden dolayı çok korktuğunu ve ayağa kalkmakta zorlandığını paylaştı. Elif Erkmen, “Su, ısınacak yer yok. Şeker hastasıyım her şeyi yiyemiyorum. Onun için yardım olarak verilen yemekleri yiyemiyorum. İlk günden beri çok açım. Bir haftadır insülin iğnem olmadığı için kullanamadım. Cemevinde kurulan hastaneden insülin ilacı getirdiler o şekilde kendime vurdum. Çadırın içinde 20’ye yakın kişi var. Sağlığım burada nasıl iyi olsun? Kıyafete ve sağlığım için sebzeye ihtiyacım var” ifadelerini kullandı.

Çadır ve psikolojik destek talebi var