Cari açık için kara para

1 Kasım 2022 Salı - 17:00

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  •  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uyuşturucu paraları Türkiye'ye gelsin diye birden fazla kanun çıkarıldığını hatırlatarak, "Bu kirli milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını, Türkiye'nin cari açığının finansmanında kullandılar" dedi. 

Türkiye'nen ana muhalefet partisi CHP'nin lideri, hükümet eliyle uyuşturucu ticaretinin önünün açıldığını ve kara paranın aklandığını açıkladı; Türk İçişleri Bakanı Soylu'nun uyuşturucu baronlarıyla ilişkilerine dikkat çekti. Soylu, CHP liderine hakaretler eşliğinde tehditler savurdu, kendisine bağlı teşkilatların suç duyurusu hazırlığını paylaştı. AKP de Soylu'ya destek verdi. CHP lideri ise dün bir kez daha Türkiye'nin şu anda Avrupa'nın en büyük kara para aklayan ülkelerinin başında geldiğini belirterek, "Pisliğe battık, devlet çürümeye başladı" dedi. CHP lideri, İçişleri Bakanı Soylu'ya da şöyle seslendi: "Onurun varsa, şerefin varsa istifa edersin!"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam Twitter hesabı üzerinden bir video yayımladı. Kılıçdaroğlu, AKP-MHP hükümeti ve Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu kara para ve uyuşturucuyla itham etti. Kılıçdaroğlu, "Türkiye’de bir metamfetamin salgını var. Saray'ın düzeni bu salgını besliyor. Bugün size Saray'ın kara para ile bu zehiri nasıl sokaklarımıza davet ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu" mesajıyla videoyu paylaştı. Kılıçdaroğlu, Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için şu ifadeleri kullandı: "Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. 'Getir nereden getirirsen getir kaynağını sormayacağım' dediler ve bu kirli parayı, yani milyar dolarları yani uyuşturucu paralarını Türkiye'nin cari açığının finansmanında kullandılar. Kirli paraya yani uyuşturucu baronlarının parasına göz yumarsan onları Türkiye'ye davet edersen onlara her türlü imkanı sağlarsan doğal olarak sahipleri de o parayla birlikte Türkiye'ye gelir. Sonuç, dünyanın her köşesinden ne kadar uyuşturucu baronu uyuşturucu çetesi varsa paralarıyla birlikte istanbul'a geldiler ve yerleştiler. Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namı diğer Fotoroman Süleyman’a. (...) Bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara."

Kılıçdaroğlu'na, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo da eşlik etti.

Soylu tehdit etti

Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Kılıçdaroğlu'na tehditlerle yanıt verdi. Soylu videoda şu ifadeleri kullandı: "Türkiye Cumhuriyeti devletine, polisine, jandarmasına, askerine 'uyuşturucu parası ile cari açığı kapatıyorlar' iftirasını atması elbette ki Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir vatandaşına yakışmıyor, bırakın genel başkan olmasını. Hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Tazminat davası açıyoruz, hem şahsımız hem de kurullarımız. Eğer bu attığın iftiranın bir kuruşunu ispat etmezsen namertsin diyoruz."

Kılıçdaroğlu'na suç duyurusu

Soylu'ya bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı videoyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu. İki kurumun Twitter hesaplarından aynı cümlelerle şu mesaj paylaşıldı: "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teşkilatımızı 'Cari açığı kapatmak için uyuşturucu ticareti yapmak'la suçlamaktadır. Bu iftira sahibi hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

Soylu hırsını alamadı

Süleyman Soylu, kendisine ve iktidara "Breaking Bad Süleyman çocukların zehirlenmesine göz yummuştur. Uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığının finansmanında kullandılar" eleştirisini yönelten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dün de yanıt verdi. "Ana muhalefet partisi lideri istihbarat oyununa düşmektedir" diyen Soylu, "Yakasını bırakmayacağız. Bu kadar çok pespaye duruma sokağa düşmüşlük denir" ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, CHP'li belediyelerin Türkiye'nin her yerinde belediyelere 'terörist yerleştirdiği' iddiasında bulundu.

AKP Sözcüsü de katıldı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik de dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'uyuşturucu ticareti' ile ilgili eleştirilene, Soylu'nun diliyle yanıt verdi. Çelik, şunları söyledi: "Sayın Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'de cari açığın kapatılması için uyuşturucu ticaretine göz umulduğu ya da ticaret yapıldığı gibisinden, belki de Türk siyasi hayatının en vahim ve utanç verici açıklamalarından birine imza attığını görüyoruz. Polis ve jandarma teşkilatımıza dönük olarak bu onurlu teşkilatlarımızın uyuşturucu ticareti yaptığından ya da göz yumduğundan bahsetmek başlı başına utanç verici bir iftiradır. Bunu söyleyen kişinin bu iftira ömrü boyunca yapışacaktır. Son derece ayıptır yakışıksızdır, provakatiftir"

Kılıçdaroğlu: Şerefin varsa istifa edersin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dün partisinin Grup Toplantısı'nda bu konuya tekrar değindi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Dün akşam uyuşturucu salgını ile ilgili bir video paylaştım. Başka ülkelerden gelen mafya pisliklerini anlattım. Uyuşturucu paraları Türkiye'ye gelsin diye bir değil, birden fazla kanun çıkardılar. Uyuşturucu parasını davet edersen uyuşturucu baronunu da davet ediyorsun demektir. Ve nitekim öyle oldu. Davetiye çıkardılar. Fotoroman 'İspatla' demiş. Hay hay, son birkaç ayda olan olayları hatırlayalım.

*  Sırbistan'da kırmızı bülten ile aranan ülkenin en kanlı suç örgütü lideri Vukotiç İstanbul'da öldürüldü. Bunun İstanbul'da ne işi vardı? Çünkü İstanbul'u kendisinin yaşayabileceği bir mekan olarak görüyor. Kendisinin korunduğu bir mekan olarak görüyor, sırtımı siyasilere dayadım kimse bana bir şey yapmaz diyor.

*  Azerbaycanlı mafya lideri Elnur Gasimov, Ataşehir'de öldürüldü.

* İstanbul'un ortasında, AVM'lerde Gürcü ve İranlılar silahla çatıştılar. Bütün Türkiye izledi.

*  Antalya'da bir başka mafya lideri 'Lotu quli' öldürülmüştü. 

*  Afgan baronları zaten İstanbul'da.

* Ortadoğu'nun en büyük uyuşturucu baronunu ise hapishaneden çıkarıp bıraktılar. Birileri devreye girdi, bir kararla dışarı bıraktılar.

Bana diyorlar ki 'İspat' et. Ya siz bunları görmüyor musunuz? Sırtını mafyaya dayarsan zaten bunları göremezsin. Bana dönüp diyorsun ki 'İspatla'. İşte ispatladım, ne yapacaksın. Onurun varsa, şerefin varsa istifa edersin! Uyuşturucu kullanımı 10 yaşına kadar düştü. Ve gerçekten de 10 yaşındaki bir çocuğun uyuşturucu kullanması ne demektir? Sadece şu söylenir; Allah belanızı versin, Allah belanızı versin! 

En büyük kara paracı

Türkiye şu anda Avrupa'nın en büyük kara para aklayan ülkelerinin başında geliyor. Pisliğe battık, devlet çürümeye başladı. Kirli paralar kirli insanları şehirlerimize getirdi. Fotoroman için ifade edeyim, yeni fotoğraf fırsatları çıktı. Hiç kaçırmasın. Polislerimizi de Saray'ın pisliğini kapatmak için kullanmasın."  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.