Cezaevinde ölsün istiyorlar!

Emin Güler

Emin Güler

  • Hasta tutsaklar listesinde yer alan Emin Güler yüzde 94 bedensel engelli raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Avukatı “Cezaevinde tedavisi mümkün değil” derken, Ahmet Güler “Kardeşim cezaevinde ölsün istiyorlar” dedi.

ÖHD ve İHD’nin hasta tutuklu listesinde yer alan yüzde 94 bedensel engelli Emin Güler (32), başvurulara rağmen tahliye edilmiyor. Riha’nın Hewag (Bozova) ilçesinde 16 Aralık 2016’da gözaltına alınıp tutuklanan Güler’e, "örgüt üyeliği" gerekçesiyle 9 yıl hapis cezası verildi. Cezası 8 Kasım 2018'de Yargıtay tarafından onandı. Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan sağ el ile ayağı tutmayan Güler’in sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan yüzde 94 bedensel engelli Güler, tüm çağrılara rağmen tahliye edilmiyor. 

 

Avukat Ayşe Şehriban Demirel

 

ATK bildiğiniz gibi

Güler için yapılan tüm başvurular sonuçsuz bırakılırken son olarak götürüldüğü İstanbul’da Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “cezaevinde kalabilir” raporuyla R tipi cezaevlerine sevkinin yapılmasına karar verildi. MA’dan Mahmut Altıntaş’a konuşan Avukat Ayşe Şehriban Demirel, müvekkili Güler’in tedavi olamadığı için Vertigo (Baş dönmesi, denge kaybı) ve omurilik zedelenmesi yaşadığını söyledi. Güler’in tedavisinin dışarda yapılması için yerel mahkemelere yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını sözlerine ekleyen Demirel, “ATK, Güler’in R tipi cezaevlerine sevkinin yapılmasını söyledi. Ancak R tipi cezaevleri hasta tutukluların koşullarına uygun değil. Hata tutuklular orada yalnızlaştırıldıkları için hastalıkları daha da artıyor” dedi. Emin Güler gibi hastalığı ağır olan tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Avukat Demirel, 6 ay önce Anayasa Mahkemesine (AYM) yaptıkları başvuruya da henüz cevap verilmediğini belirtti.   

Cezaevinde tedavisi mümkün değil

“Emin Güler’in rutin tedavisi yapılmazsa engelli durumu daha da artacak” diyen Demirel, “Emin Güler neredeyse her gün revire çıkmak zorunda kalıyor. Cezaevi reviri koşulları hasta tutukluların ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil, bu nedenle de revir doktoru çoğu zaman hastane sevki yazıyor. Ancak hastaneye sevk durumu birkaç ayı bulabiliyor” dedi. Güler gibi durumu ciddi olan hasta tutukluların hastane ya da evde tedavi olması gerektiğini söyleyen Demirel, “Ancak buna dair yapılan başvurularda ret ediliyor. Bu nedenle birçok hasta tutuklu cezaevinde yaşamını yitirdi” uyarısında bulundu.

 

Ahmet Güler

 

Fizik tedavisi yarım kaldı

Kardeşinin tutuklanmadan önce fizik tedavisi gördüğünü söyleyen ağabeyi Ahmet Güler ise, “Hastaneden kendisine yüzde 94 engelli raporu verilmesine rağmen tahliye edilmiyor. Kardeşim cezaevinde iyileşemez. Resmen ‘cezaevinde ölsün’ diyorlar. Tek başına ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda değil. Cezaevinde kendisiyle beraber kalan arkadaşlarının yardımıyla ihtiyaçlarını karşılıyor. Hastaneye geç sevk ediliyor. Sevk sırasında da kolluğun keyfi arama ve hakaretlerine maruz kalıyor. Bu nedenle de hastaneye sevkinin yapılmasını da istemiyor” diye konuştu. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.