Cezaevlerinde ölüm döngüsü

Ercan Çakar

Ercan Çakar

  • Türk cezaevlerindeki ölüm döngüsü devam ediyor. 39 yaşındaki Ercan Çakar, "öldürecekler" dediği Iğdır S Tipi Cezaevi'nde katledildi.

Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Kürt adli tutuklu Ercan Çakar, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Dayısı Ömer Hanay, Iğdır Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi raporunun kendilerine verilmediğini, ancak yeğeninin vücudunda darp izlerinin tespit edildiğininin kendileriyle paylaşıldığını söyledi. Son aile görüşünde "Bana bir şey olursa cezaevi müdürü ve gardiyanlar sorumludur" dediği öğrenildi.

İstanbul/Bakırköy’de 2012’de gözaltına alınarak tutuklanan 39 yaşındaki Ercan Çakar, sırasıyla Metris, Silivri ve Bandırma cezaevlerinin ardından Mart'ta Iğdır S Tipi Cezaevine sevk edilmişti. 12 yıldır tutuklu olan Çakar'ın farklı ceza maddelerinden toplam 32 yıl hapis cezasına mahkum edildiği öğrenildi.

"Öldürecekler" demişti

Iğdır S Tipi Cezaevi yetkilileri, 25 Mayıs’ta Çakar Ailesi'ni arayarak, "Oğlunuz intihar etti" dedi. Yeni Yaşam'a konuşan  baba Ahmet Çakar, ‘intihar’ haberinden 5 gün önce 20 Mayıs’ta oğlunu görmeye gittiğinde gayet sağlam ve sağlıklı olduğunu ve intihar edecek birisi olmadığını söyledi. Çakar, görüşmede oğlunun kendisine, “Bunlar, (gardiyanlar) beni öldürecek, başıma bir şey getirecek. Burada bana işkence yapılıyor. Kolumu kırdılar. Eğer bana bir şey olursa cezaevi müdürü başta olmak üzere burada bulunan gardiyanlar sorumludur” dediğini paylaştı.

 

İşkence izleri görüldü

Cenazeyi 25 Mayıs'ta teslim almaya gittiklerine oğlunun cansız bedeninde işkence izlerinin olduğunu paylaşan baba Çakar, “Vücudun sağ bölümünde el izi, sırtında boydan boya kırmızılık, boynunda ise kırmızı rengi gittikçe siyahlaşıyordu. Bunların tümü işkenceye bağlı oluşan belirtilerdir” dedi.

Rapor paylaşılmadı

MA'nın görüştüğü Çakar’ın dayısı Ömer Hanay da Iğdır Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi raporunun hala kendilerine verilmediğini; yeğeninin vücudunda darp izlerinin tespit edildiğininin kendileriyle paylaşıldığını aktardı. Hanay, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 

Çakar’ın cenazesi, memleketi Mûş’un Milazgir (Malazgirt) ilçesinde toprağa verildi. 

Peşini bırakmayacağım

Baba Çakar, son olarak şunları paylaştı: “Çocuğumun başına gelmeyen kalmadı. Silivri’de, Bandırma’da ölüm tehditleri ve işkencelere maruz kaldı. Bunun peşini bırakmayacağız. Savcıya da söyledim. Cezaevindeki kameraları tek tek inceleyeceğiz. O zaman benim oğlum mu kendini ipe asmış, yoksa onlar öldürüp mü ipe astılar, ortaya çıkacak.”

Vekil de paylaştı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Îdir Milletvekili Yılmaz Hun da şüpheli ölümü sanal medya hesabından duyurdu. Hun, "İntihar haberleri ile gündemden düşmeyen Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi'nde; bu sefer Ercan Çakar adlı yurttaş, annesi ve babasına telefon aracılığı ve ziyaretler de kötü muamele ve işkenceye uğradığını söyledikten birkaç gün sonra intihar etti" dedi. 

Cezaevine dikkat çekti

Ercan Çakar, Silivri ve Bandırma’da da gardiyanların ölüm tehdidine maruz kalmış ve saatlerce işkence gördüğü haberleri basına yansımıştı. Dosyayla ilgilenen avukat Ercan Savaş da Iğdır S Tipi'nde sürekli bu ve benzeri hak ihlalleri, katliam ve işkence haberlerinin geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu cezaevinde özelde siyasilere ve adli mahpuslara yönelik sürekli bir darp etme durumu var. Mahpuslar bu cezaevine haklarını kullanamıyor. Mahpuslar bizlere, ‘başgardiyan’, ‘yıkım gardiyanı’, ‘işkence odası’ gibi kişilerin ve yerlerin olduğunu söyledi.” ÎDIR/MÛŞ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.