Cezaevlerine korona perdesi

4 Ağustos 2020 Salı - 23:59

  • Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, koronavirüsün yayıldığı cezaevlerindeki duruma ilişkin 48 gündür karartma uyguluyor.

Türk cezaevlerinde koronaya yakalanların sayısı Nisan’da 15 günde yüzde 606 arttı. 17 Haziran’dan sonra ise açıklama yapılmıyor. 17 Haziran verisine göre 6 tutsak yaşamını yitirdi, virüs tanısı konulup iyileşen sayısı 374. Aktif vaka sayısı ise 72. 48 günde ne olduğunu kimse bilmiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin bilgi edinme başvurusuna da yanıt verilmedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla cezaevlerinde salgının yol açtığı durum ile ilgili bilgi istedi. Son vakalara ilişkin resmi istatistiklerin paylaşılmasını talep eden İlgezdi’ye yanıtı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol verdi. Salgının yayılım hızı ve vaka bilgilerini açıklamayan Varol, yanıt olarak Genel Müdürlüğün sitesinde 17 Haziran’da yayımlanan ‘Kovid-19 Pandemi Sürecinde Ceza İnfaz Kurumları’ başlıklı bilgilendirme yazısını gösterdi.

İlgezdi, cezaevlerindeki koronavirüsü vakalarının açıklanmadığına dikkat çekerek, ”Virüsün yayılması çok kolay olan cezaevleri ile ilgili sağlıklı bilgi alamıyoruz. Sürecin başından beri Adalet Bakanı’na cezaevlerindeki hasta sayısını şeffaf bir biçimde açıklama çağrısı yapıyoruz ancak halen gizleniyor. Bilgi edinme ve soru önergelerimize de yanıt verilmiyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Nisan’da 15 günde cezaevlerindeki koronavirüslü sayısının yüzde 606 arttığını belirterek, ”Cezaevlerinde kaç koronavirüsü vakası olduğu bilinmiyor ve açıklanmıyor. Konu hakkında vermiş olduğum bilgi edinme başvurusuna Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol tarafından ‘17 Haziran’da açıkladık’ diye yanıt veriliyor. 48 gündür cezaevindeki Kovid-19 verileri açıklanmıyor” diye konuştu.

CHP’li İlgezdi 48 gündür yeni veri paylaşmayan Adalet Bakanlığını eleştirerek, ”17 Haziran verisine göre 6 tutuklu veya hükümlü yaşamını yitirdi, virüs tanısı konulup iyileşen tutuklu ve hükümlü sayısı 374 olarak açıklandı. Aktif vaka sayısı ise 72 idi. 48 günde ne olduğunu kimse bilmiyor” dedi.

Risk artıyor, gizleme derdindeler

”Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verileri açıklamazken açık cezaevinde kalan mahkumların koronavirüs iznini 31 Temmuz tarihi itibarıyla üçüncü kez 2 ay daha uzatılmıştır” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, ”Cezaevlerinde giderek artan bir risk söz konusudur ancak bakanlık koronavirüs ile mücadele etmek yerine, veri gizleyerek basından ve kamuoyundan vakaları gizleme derdindedir” şeklinde konuştu. Bakana tekrar verileri şeffafça açıklama çağrısı yapan İlgezdi, ”Koronavirüs tespit edilen tutukluların tedavi edilmediği ile ilgili haberler sürekli basında yer alıyor. Bu iddiaların derhal araştırılarak, hasta tüm tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmetinden yararlanmaları sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.  ANKARA

 

Hücrede korona şüphesi

Metris R Tipi Cezaevi’nde aynı koğuşta tutulan Serdal Yıldırım (27), Abdullah Turan (33) ve Engin Aktaş (32) da koronavirüs belirtilerinin baş gösterdiği belirtildi.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ”cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tahliye edilmeyen tutuklu Serdar Yıldırım’ın ağabeyi Sedat Yıldırım, üç tutsağın durumunun kötüleştiğini söyledi. Dün sabah kardeşiyle telefon görüşmesi gerçekleştiren Yıldırım, kardeşinin kendisine koronavirüse yakalandıklarını söylediğini aktardı. Yıldırım, tutsakların enfeksiyon kaptıklarını, şiddetli öksürük ve yüksek ateş şikayetlerinin olduğunu söyledi. Kardeşinin salgın şüphesiyle hastaneye gitmek istediğini, ancak 15 ila 20 gün arasında tekli hücrede kalma şartı arandığını belirten Yıldırım, “Durumları gittikçe ağırlaşıyor. İnsanlık açısından bu kişilerin cezaevinde kalmaması gerekiyor. Cezaevi yönetimi koronavirüsü vakalarını gizliyor. Geçen hafta avukatları ‘koronavirüsü şüphesi var’ diye içeriye almadılar. Tutuklular bu şartlar altında bırakılırsa ölecekler” ifadelerini kullandı.

Metris R Tipi Cezaevi’nde aynı koğuşta tutulan Serdal Yıldırım (27), Abdullah Turan (33) ve Engin Aktaş (32), Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ”cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tahliye edilmiyor. Cezaevine girmeden önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle yüzde 98 engelli durumda olan Serdar Yıldırım, boynundan aşağısı felç olan Abdullah Turan, 2 kolu olmayan ve verem hastası Engin Aktaş, ”kaçma şüphesi” gerekçesiyle tahliye edilmiyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.