Cezayirli kadınlar Şeyma için isyanda

Kadın Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 19:00

  • Cezayir’de Şeyma’nın 4 yıl önce 15 yaşındayken ona saldıran aynı barbar tarafından tecavüze uğrayıp, bıçaklanması ve diri diri yakılması üzerine birçok şehirde protestolar düzenlendi.

19 yaşındaki Şeyma’nın kömürleşmiş bedeni, geçtiğimiz hafta Cezayir’in 80 km doğusunda bulunan Thenia’daki terkedilmiş benzin istasyonunda bulundu.

Yerel basın, tecavüz edip bıçakladıktan sonra onu diri diri yakan Rayan olarak tanımlanan katil zanlısının suçunu itiraf ettiğini ve tutuklandığını yazıyor.
8 Ekim günü oturma eylemi düzenleyen kadınlar, Şeyma’nın adını zikrederek cinsiyete dayalı şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Aktivistler ayrıca #JeSuisChaima (Ben Şeyma) hashtag’iyle sosyal medyayı kullandı.

Saldırganların affedilmesi isteniyor

BBC’ye konuşan mitingdeki bir kadın, “Bu hükümet mağdurları işkencecilerden korumak için hiçbir barınak veya mekanizma sunmuyor. Bu hükümet yasaların olduğunu söylüyor ancak gerçekte kadınlardan saldırganlarını affetmeleri isteniyor; ağabeyleri, babaları veya her kimse. Kadınlar şikayette bulunur, olayın çözülmesi ve bir kararın verilmesi için üç-dört yıl beklerler. Bunlar kabul edilemez durumlar” dedi.
Şeyma’nın annesi ise, zanlının 2016 yılında 15 yaşındayken kızına tecavüz girişiminde bulunduğunu, ancak davanın düştüğünü söyledi.
Kadın katliamlarının izini süren Femicides Algeria grubu, yıl başından bu yana ülkede 38 kadının cinsiyetleri nedeniyle katledildiğini söylüyor. 2019’da 60 cinayet vakası kaydedildi, ancak birçok cinayet bildirilmediğinden gerçek sayının çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.