Cinsiyetçi anayasanın izleri siliniyor

Kadın Haberleri —

İrlandalı kadınlar eylem

İrlandalı kadınlar eylem

  • İrlanda hükümeti, ayrımcı ve cinsiyetçi anayasanın yeniden düzenlenmesi için uzun zamandır beklenen planını açıkladı.

 Anayasada "Devlet, annelerin evdeki görevlerini ihmal edecek şekilde çalışmak zorunda kalmamalarını sağlamayı hedefler" cümlesinin yer aldığı 41'inci madde özellikle kadınların tepki gösterdiği maddelerden birisi.

İrlandalı lider Eamon de Valera, Roma Katolik hiyerarşisi ile yakın istişare içinde 1937 anayasasını hazırladığında, "Tanrı'nın insanların yaşamasını istediği hayat" olarak adlandırdığı şeye uygun bir ulus şekillendirmeye çalışmıştı.

İrlanda, muhafazakâr Katolik vizyonundan yavaş yavaş bu anayasayı defalarca değiştirerek çıkardı. İlk olarak 1973'te "Kutsal Katolik Roma Kilisesi'nin özel konumu" beyanını kaldırdı.  Ardından 2018'de kürtajı yasallaştırarak ve "dine hakareti" suç olmaktan çıkardı.

Şimdi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için belirlenen bir sonraki referandumda hükümet, seçmenlerden aile değerleriyle ilgili anayasa bölümünde önerilen iki değişikliği onaylamalarını isteyecek.

İlk değişiklik, kadınların yerini evle sınırlayan maddeyi, tüm aile bakıcılarının çalışmalarına değer vermek için yeni bir devlet taahhüdü ile değiştirecek. Başbakan Leo Varadkar, anayasanın hala "bugün yaşadığımız İrlanda'yı tam olarak yansıtmadığını" söyledi.DUBLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.