Çıplak arama itirazına işkence

13 Ocak 2021 Çarşamba - 14:07

  • Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ahmet Sürme’ye, önceki günkü avukat görüşü sonrası gardiyanlar tarafından çıplak arama dayatıldı, kabul etmeyince de darp edilerek zorla kıyafetleri çıkarıldı.

Baba Takyeddin Sürme ile telefonla görüşen Ahmet Sürme, maruz kaldığı uygulamayı anlattı. Sürme, şunları paylaştı: “Avukatla görüştükten sonra gardiyanlar bana ‘soyun’ dediler. Nedenini sordum, sonra soyunmayacağımı söyledim. Gardiyanlar, avukatın girişte X-ray cihazından geçerken cihaz öttüğünü, bu yüzden soyunmam gerektiğini belirtti. ‘Avukat cihazdan geçerken ötmüşse gidin avukatı arayın, niye benim üstümü arıyorsunuz’ dedim. Ne yaptılarsa soyunmadım, bunun üzerine gardiyanlar beni dövmeye başladı. Beni yere attılar, sırtıma basıp ve elbiselerimi zorla çıkardılar. Üstümde sadece iç çamaşırımı bıraktılar. Beni yere yatırdıklarında sürekli tekmelediler, başımı tekmelediler, her yerimi morarttılar. Gardiyanlar şiddet uygulayıp beni zorla soyduktan sonra giyinmemi söylediler ama ben elbiselerimi giymeyeceğimi ve bu şekilde koğuşuma gideceğimi söyledim. Bunun üzerine tekrar beni dövüp yere yatırdılar, zorla elbiselerimi giydirdiler. Hastaneye götürmelerini istedim, ancak darp raporu almamam için beni hastaneye götürmediler.”

Anne Fatma Sürme (65), “Bunun adı zulümdür; bu duruma başka ne denilebilir ki” diyerek tepki gösterdi. Baba Takyeddin Sürme (68) ise çocuklarını erkek kadın demeden soyup aradıklarını belirterek, hep birlikte hareke geçmek gerektiğini söyledi. İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ndeki diğer oğlu Bünyamin Sürme’nin yaklaşık dört aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu ifade eden Takyeddin Sürme, “Oğlum ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış ve 13 yıldır cezaevinde. Daha önce iki arkadaşıyla beraber kalıyordu, ancak Van’da geçmişte görev yapan bir cezaevi müdürünün Kırıklar Cezaevi’ne gelmesiyle birlikte oğlum yaklaşık dört aydır tek kişilik hücrede tutuluyor” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.