Cizîr rekorunu kırmaya hazır

Yeşil Sol Parti / Cizre

Yeşil Sol Parti / Cizre

  • Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri kapsamında Şirnex'ın Cizîr (Cizre) ilçesinde miting düzenledi. Mitingde konuşan Şırnak adaylarından Bedirhan Osal, "Cizîr direnişin yurdu, Mehmetlerin ve Asyaların yurdudur. Cizîr, Türkiye'nin rekorunu kırıyor. Bu rekoru yeniden kırmaya hazır" dedi.

Konak Mahallesi'ndeki Bozalan TOKİ'leri yanında bulunan Newroz Alanı'nı, miting öncesi parti bayraklarıyla süslendi. Binlerce kişi, ellerinde parti bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla erken saatlerinde alanı akmaya başladı. Şirnex merkez ve bağlı ilçeler ile köylerden de mitinge yoğun katılım sağlandı. Sıcak havaya aldırış etmeyen binler, birbirinden renkli yöresel kıyafetlerle mitinge katıldı. Alandaki coşku her geçen dakika daha da artarken, binler hem sahneden çalınan ezgiler hem de kendi söyledikleri şarkılarla uzun bir halaya durdu. Kadınlar ve gençler mitinge yoğun katılım gösterirken, bazı annelerin Yeşil Sol Parti bayrağındaki ağaca benzettikleri gül demetleriyle alana girmesi dikkat çekti.  

Mitingdeki coşku, Cizîr'de 2015-2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasağında mahsur kaldıkları bodrum katında katledilen Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç'un annesi Esmer Tunç, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Mithat Sancar, Azadî Parti Genel Başkanı Ayetullah Aştî ve Yeşil Sol Parti adaylarının alana gelmesiyle daha da arttı. Binler, alkış ve zılgıtlarla Eşbaşkan Sancar ve adayları karşıladı. Miting programı öncesi Yeşil Sol Parti tarafından oy kullanma işlemi sırasında dikkat edilecek noktalara dair hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. 

 

 

Onların dersini vereceğiz

Miting programı, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Tertip Komitesi'nden Metin Bayık, 14 Mayıs seçimlerinin sıradan seçimler olmadığına işaret ederek, "Kürt halkının Türk halkının kaderini değiştirecek. 14 Mayıs'ta onların dersini vereceğiz. Halkımızın tümü sandık başına gitmeli" çağrısı yaptı. Ardından konuşan HDP Şirnex Milletvekili Hasan Özgüneş, barış ve özgürlüğe oy vereceklerine işaret ederek, "Bu bayrağı genç adaylarımıza vereceğiz. Başarı bizim olacak" dedi. 

"Jin jiyan azadî" sloganıyla sahneye çıkan HDP Milletvekili Nuran İmir, Cizîr'in özgürlüğün sesi olduğunu belirtti. İmir, "Özgür yaşam dışında hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz. Omuz omuza, gönül gönüle bugünden sonra da mücadele alanlarında birlikte olacağız. Yolumuz açık olsun" diye konuştu.   

Yeşil Sol Parti'nin adayları Newroz Uysal, Zeki İrmez, Ayşegül Doğan ve Bedirhan Osal sahneye çağrıldı.