Çocuğu değil uzman çavuşu yargıla!

Kadın Haberleri —

22 Temmuz 2020 Çarşamba - 16:31

  • Türk ordu görevlilerinin karıştığı tecavüzlere işaret eden Amed Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, tecavüz cüretinin kabul edilemez bir suç olduğunu, davaların takipçisi olacaklarını vurguladı.

Türk ordu görevlilerinin karıştığı tecavüzlere işaret eden Amed Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, tecavüz cüretinin kabul edilemez bir suç olduğunu, davaların takipçisi olacaklarını vurguladı.
Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Kürdistan ve Türkiye’de artan kadın ve çocuklara cinsel saldırılara ilişkin basın açıklaması düzenledi. Hazal Parkı’nda yapılan açıklama sırasında “İstismarcıları değil çocukları koruyun” pankartıyla birlikte “Çocuğun çıkmayan sesi ol”, “İstismarın affı olmaz” ve “Susturduğunuz çocukların sesi olacağız” dövizleri taşındı.
Açıklamayı yapan Platform Dönem Sözcüsü Nevroz Kayran, akıllarda olağanlaşan “istismar edilmiş çocuk”, “şiddete maruz bırakılmış kadın” haberlerinin ardı arkasının kesilmediğini belirterek, “Adı geçen aşağılık eylemi yapan değil mağdur olan çocuk ya da kadın türlü bahanelerle bir şekilde suçlu çıkarılmaya çalışılıyor” ifadesini kullandı.

‘Tedirginiz’

Hukuk sisteminin işletilmemesi gibi sebeplerden dolayı, bir sonraki olayın ne zaman gerçekleşeceğine dair tedirginlik yaşadıklarını dile getiren Kayran, en son Şirnex ve Êlih’te Türk askerlerinin tecavüzüne uğrayanlardan birinin kendi canına kastettiği, failinin ise serbest bırakılıp, olayın üstünün örtülmek istendiğine dikkat çekti.
Kolluk güçlerinin, görevlerini koruyucu bir zırh olarak gördüklerini ve her türlü baskı ve şiddeti pervasızca uyguladığını aktaran Kayran, “Çocuklara cinsel saldırıda bulunma cüretini göstermeleri kabul edilemez bir suçtur” dedi ve davaların takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

AMED

 

İ.E. felç kalabilir

Êlih’in Qubîn (Beşiri) ilçesinde 16 Temmuz’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz ettiği İ.E., yaşam mücadelesi veriyor. İntihara kalkışan İ.E.’nin hastanede tedavisi devam ederken, doktorları, yüzde 80 felçli kalabileceği bilgisini verdi. Doktorların aktarımına göre iç organları parçalanmış ve büyük hasar görmüş olan İ.E’nin böbrekleri de su topladı. İ.E.’nin hala cihaza bağlı yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.
 
Fail hala serbest!

Fail Musa Orhan ise gözaltına alındıktan ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. İ.E.'nin ailesi, hukuki destek alabilmek için İHD, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunarak soruşturma talebinde bulundu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.