CPT’ye acil ziyaret başvurusu

9 Eylül 2022 Cuma - 18:30

  •  Asrın Hukuk Bürosu, 17 aydır haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş için CPT’den "acil ziyaret edin" talebinde bulundu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında rehin tutulan Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş'tan 17 aydır haber alınamamasına dair Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'ne (CPT) başvuru yapıldı. 

Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan başvuruda, mutlak iletişimsizlik anlamına gelen ve her türlü ihlal riskini barındıran “incommunicado” koşullarının devam ettiği hatırlatıldı. İmralı'da işkence yasağının sistematik bir şekilde ihlal edildiğine dikkat çekilen başvuruda, Nisan-Ağustos ayları arasındaki gelişmelere dair CPT’ye bilgi verildi. 

5 ayda 61 başvuruya ret

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne 1 Nisan ile 31 Ağustos 2022 tarihleri arasındaki dönemde, 40 avukat görüşü ve 21 aile görüşü başvurusu yapıldığı; tamamının reddedildiği aktarıldı.

775 avukata yanıt yok

Başvuruda, müvekkillerin avukatları ile görüştürülmemeleri ve öznel tutulma koşullarının, işkence yasağına aykırı olması sebebiyle 775 avukat tarafından 10 Haziran 2022'de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi İdaresi'ne "bir an önce avukat ziyaretlerinin gerçekleştirilmesine" yönelik başvuru yapıldığı hatırlatıldı. Baro başkanlarının da aralarında olduğu avukatların başvurularına herhangi bir cevap verilmediğinin altı çizildi.

Mektuplara da yanıt yok

Bayram görüşlerinin engellendiğine dikkat çekilen başvuruda, Mart ve Ağustos ayları arasında gönderilen mektupların akıbetlerinin bilinmediği ifade edildi. Ayrıca bu süre zarfında herhangi bir telefon görüşmesi de gerçekleştirilmediği kaydedildi.

Suç işleniyor

Başvuruda, İmralı Disiplin Kurulu tarafından verilen 3 Şubat 2022 tarihli disiplin cezası Haziran'da bitmesine rağmen savcılığa yapılan başvuruların reddedilmesi üzerine Bursa 1. İnfaz Hakimliğine başvurulduğu ama bunun da reddedildiği belirtildi. Başvuruda, "disiplin cezasının halen sürdüğü" iddiasının bu redde gerekçe yapıldığı aktarıldı. Söz konusu disiplin cezasının, 22 Mayıs 2022'de son bulduğunun hatırlatıldığı başvuruda, İmralı Disiplin Kurulu tarafından 31 Mayıs 2022'de yeni bir üç aylık aile ziyaret yasağı disiplin cezasının verildiğinin öğrenildiği paylaşıldı. Başvuruda, yeni disiplin cezasının hakimlikçe gizlendiğine işaret edilerek, itiraz süresinin dolmasının beklendiği ve kendilerinin sonradan haber edildiği ifade edildi. Müvekkillerin avukat yardımından ve hukuki korumadan mahrum bırakıldığına vurgu yapılan başvuruda, bu durumla suç işlendiğinin altı çizildi.

Başvuruda, dış dünya ile temaslarını sağlayacak mekanizmaların bir bütün olarak, aynı anda ve kesintisiz bir şekilde engellendiği, hukuki her türlü korumadan yoksun bırakıldıkları belirtildi. 

Başvuruda, şu taleplere yer verildi:  

* Komitenizin ACİL bir şekilde İmralı Adası'na DE FACTO ziyaret gerçekleştirmesi,

* Avukat ziyaretlerinin derhal gerçekleştirilmesi ve devamlılığının sağlanması ile hukuka aykırı mahkeme kararları ile engellenmesine son verilmesinin sağlanması,

* Aile ve vasi ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi ve devamlılığının sağlanması ile hukuka aykırı disiplin cezaları ile engellenmesine son verilmesinin sağlanması,

* Ziyaret haklarının tesis edilmesine paralel bir şekilde rutin telefon haklarının yerine getirilmesi,

* Mektup ve faks gibi iletişim araçları önündeki tüm engellere son verilmesinin sağlanması,

* Gazete, dergi ve kitaplar ile ilgili fiili veya hukuka aykırı uygulamaların son bulmasının sağlanması,

* İşkence, insanlık dışı ve kötü muamele koşulları ile incommunicado halini ortadan kaldıracak zorlayıcı tedbirin alınması ve Sözleşme 10/2. Maddesinde düzenlenen prosedürlerin işletilmesi ivedilikle talep olunur.   MA/İSTANBUL

 

Aileler tekrar başvurdu

Öcalan’ın aile ve vasisi, görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile İmralı Cezaevi Müdürlüğüne başvurdu.

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç ile diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu. Aileler, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne de başvurdu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.