CPT’ye yeni başvuru

CPT

CPT

  • Asrın Hukuk Bürosu, 38 aydır haber alınamayan İmralı için CPT’ye yeni bir başvuruda bulundu. Avukatlar, kötü muamele koşulları ile haber alamama halini ortadan kaldıracak prosedürlerin işletilmesini istedi.  

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mutlak tecrit altında rehin tutulan ve 38 aydır kendisinden haber alınamayan müvekkilleri Abdullah Öcalan için Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) yeni bir başvuru yaptı. Başvuruda, Abdullah Öcalan ile İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için 1 Şubat-30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan gelişmelere yer verildi. 

Başvuruda, 1 Şubat ile 30 Nisan tarihlerini kapsayan sürede 25 avukat ve 12’si aile görüş başvurusu olmak üzere toplam 37 başvurunun yapıldığı, ancak başvuruların tamamının cevapsız bırakıldığı hatırlatıldı. Başvuruda, bu süreçte avukatlara herhangi bir mektup ulaştırılmadığı, İmralı’ya gönderilen dört mektubun akıbetinin bilinmediği, telefon görüşme haklarına dair de herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı belirtildi.  

22 disiplin cezası

Aile ve avukat görüş başvurularının 14 Eylül 2018'den beri en az 22 “disiplin cezası” gerekçesiyle engellendiği ifade edilen başvuruda, 12 Ocak 2024 tarihli son “disiplin cezası"nın süresi dolmadan 28 Mart’ta üç aylık yeni bir “disiplin cezası" verildiği anımsatıldı. Söz konusu sürecin avukatlardan gizli olarak yürütüldüğü ve yasaya aykırı bir şekilde 12 Nisan’da kesinleştiğine dikkat çekildi. Başvuruda, başvurucuların savunma hakkının da engellendiğinin altı çizildi.  

Aktaş'ın tahliye edilmemesi

İmralı Cezaevi’nde tutulan Veysi Aktaş’ın 28 Nisan’da 30 yıllık cezasının infazını tamamlamasına rağmen tahliyesinin İdare ve Gözlem Kurulu kararıyla bir yıl ertelendiği bilgisi paylaşıldı. Avukatlar, açıkça hukuka aykırı kararın kendilerine tebliğ edilmediğini belirtti.  

Vakit kaybetmeyin

Başvuruda, 27 Kasım 2023’te cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevlerinin 4 Nisan 2024 itibarıyla mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotlarıyla devam ettiği hatırlatılarak, bu durumun telafisi güç zararlara yol açabileceği uyarısı yapıldı. Başvuruda, “Bu anlamda, bu tür ağır sonuçların ortaya çıkmaması için gereken tüm sorumlulukların vakit kaybetmeden yerine getirilmesi önemlidir” denildi.

CPT'nin sorumlulukları var

14 hak ve hukuk örgütünün, Ocak'ta CPT’ye başvuru yaptığı, 28 Mart’ta aynı taleplerle yeni bir başvuru yapıldığı hatırlatılan başvuruda, şunlar ifade edildi: "Açıklamanıza göre başvurucuların ‘dış dünya ile ilişkileri’ yalnızca ‘yetkililerle görüşme’ şeklinde sınırlı bir şekilde ele alınmıştır. İmralı Hapishanesi’nin şartlarına dair geçmişten bu yana tek bir iyileştirme yapılmamışken, hükümete ilettiğiniz hiçbir tavsiyenize uyulmamışken, başvurucuların dış dünya ile tüm bağları koparılmışken konunun yalnızca yetkililerle görüşmede gündeme getirilmesi; kuruluş gerekçesi ‘İşkencenin, insanlık dışı ve onur kırıcı ceza veya muamelenin önlenmesi’ olan Komite’nizin görevi ile bağdaşmamaktadır. Komite’niz ‘an’da ve ‘gelecekte’ olası riskleri bertaraf etme görevi ile yükümlüdür.”

Başvuruda, CPT’ye İmralı’daki olağanüstü koşullar karşısında artık olağan prosedürleri işletme tutumundan vazgeçmesi gerektiği ve kötü muamele koşulları ile "incommunicado" halini ortadan kaldıracak ilgili prosedürleri işletmesi çağrısında bulunuldu.

Avukatların talepleri

Avukatlar, başvurunun devamında şu taleplerde bulundu: 

* Sayın Veysi Aktaş’ın derhal serbest kalması için girişimlerde bulunulsun. ‘Yasal süreçlerin’ aleni, erişime açık şekilde yürütülmesi sağlansın. 

* 22 Eylül 2022 tarihli son ziyarete dair tespitler ve İmralı’daki koşullara yönelik genel gözlemlerin ivedilikle kamuoyu ile paylaşılsın. 

* İmralı’daki mevcut koşulların 22 Eylül 2022 tarihli son ziyaretinizden bu yana belirsizlik içerisinde devam ettiği ve giderek katılaştığı gerçekliği karşısında, İmralı Hapishanesi ivedilikle ziyaret edilsin. 

* Başvurucuların mevcut tutulma koşullarının insan onuruna uygun hale getirilsin. Avukat ve aile ziyaretleri başta olmak üzere dış dünya ile bağlarını sağlayacak, koruyacak tüm haberleşme hakları yerine getirilsin. Sistematik yasa dışı yasaklamalara son verilmesi için gerekli tüm girişimlerde bulunulsun. 

* İşkence, insanlık dışı ve kötü muamele koşulları ile incommunicado halini ortadan kaldıracak zorlayıcı tedbirin alınması ve Sözleşme 10/2. maddesinde düzenlenen prosedürlerin işletilmesini talep ederiz. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.