Cudi insansızlaştırılmak için yakılıyor

1 Eylül 2020 Salı - 13:45

  • Cudi ve Gabar dağları ile Besta alanlarında orman yangınlarının askerler tarafından bilinçli çıkarıldığını söyleyen HDP Şırnak milletvekilleri, halkın göçertilmek istendiğine işaret etti. 

 

Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağları ile Besta bölgesi başta olmak üzere kentin birçok noktasında aylardır operasyonlara çıkan askerlerin çıkardığı orman yangınları devam ediyor. Yangınların yanı sıra kalekollar için geçtiğimiz aylarda başlayan ağaç kıyımı da sürüyor. Şimdiye kadar yüzbinlerce ağacın kesildiği bölgede, orman yangınlarının da sık sık çıkması dikkat çekiyor. 5 gün önce Cudi Dağı’nın eteklerinde bulunan Cifanê köyünde başlayan orman yangını, köylülerin müdahalesine rağmen sürüyor. Dün de iki farklı noktada orman yangını çıkarıldı. Gelîyê Hirça ve Gilindor alanlarında çıkarılan orman yangını gittikçe büyüyordu. Yangınlara herhangi bir müdahalede bulunulmuyor.  HDP kent milletvekilleri, yangınların bilinçli olarak çıkarıldığını belirterek, köylerde kalan son yurttaşların da bu yolla göçertilmek istendiğine işaret etti.  

HDP’li vekil Hasan Özgüneş, üç aydır kentte ve birçok ilçesinde devam eden orman yangınlarıyla Cudi ve Gabar dağları ile Besta bölgesinde köylülerin yaşam alanlarının yok edilerek, bağ ve bostanlarının yakıldığını söyledi. Özgüneş, “Asıl amaç insanları buradan göçertmektir. Yaşam alanlarını yok etmek, halkı koruculukla terbiye etmek istiyorlar. Halk tarafından söndürülmesine bu nedenle engeller çıkarılıyor. Kendileri ise müdahalede bulunmuyor. Dolayısıyla düşman hukuku çerçevesinde yöre insanına ve yaşam alanlarına bir yaklaşımdan söz edebiliriz” şeklinde konuştu.

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da yangınların bilinçli bir şekilde çıkarıldığını belirterek, ”Köylülerin bağ ve bostanları yakılıyor. Bu yolla sistem tarafından koruculuk dayatılarak, insanları kendine muhtaç etmeye çalışıyorlar. Sistemin bu şekilde baskılayamadığı, tahakküm kuramadığı bölgeleri de insansızlaştırarak kendince sonuç almaya çalıyor” dedi.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.