Cudi’den Lice’ye ormanlar yakılıyor

10 Ağustos 2020 Pazartesi - 22:45

  • Cudi Dağı’nda bulunan Mila Tikerê Tepesi’nde askeri birlikten açılan ateş sonucu yangın çıkarıldı. Karakoçan’daki ormanlık alanda önceki gün çıkarılan yangın, dün de devam etti. Lice’ye bağlı Ziyaret ve Uçarlı mahalleri kırsalında da dün yangın çıkarıldı. Derik ve Mazıdağı kırsalındaki operasyon sırasında çıkarılan yangın, sokağa çıkma yasağı bitince yurttaşların müdahalesiyle kontrol altına alındı.

 

Şırnak Cudi Dağı’nda bulunan Mila Tikerê Tepesi’nde dün orman yangını başladı. Askeri birlikte açılan ateş sonucu çıkan yangın, yayılarak devam etti. Yerleşm yerinden uzak ve sadece askeri üs bölgesinin bulunduğu alanda, yangına herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Geçtiğimiz günlerde Cudi Dağı bölgesinde operasyona çıkan askerler tarafından çıkarılan yangın sonrası binlerce ağaç küle dönmüştü.

 Mardin Valiliği’nin 8 Ağustos’ta Mazıdağı ilçesine bağlı Şêbê Mahallesi ve Kaniya Eli mezrası ile Derik ilçesine bağlı Şêba Jêr kırsal mahallesi arasında kalan Eyndilbê bölgesinde yürütülen askeri operasyon nedeniyle ilan ettiği sokağa çıkma yasağı önceki akşam sona erdirildi. Operasyon sırasında yurttaşlara ait bağ ve bahçelerle birlikte ormanlık alanlarda çıkan yangınlar, yasağın son bulması ile birlikte bölge sakinleri tarafından söndürüldü. Askerlerin bölgeyi terk edip, yasağın sona ermesiyle ancak evlerinden dışarı çıkabildiklerini dile getiren yurttaşlar, ilk iş olarak yangın söndürme çalışmalarına giriştiklerini aktardı. Çıkan yangın sebebiyle geniş bir ormanlık alanın küle döndüğü ifade edildi.

Karakoçan’da devam etti

Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Üçbudak ve Yoğun Ağaç köyleri arasındaki ormanlık alanda önceki gün çıkarılan yangın, dün de devam etti. Üçbudak köyündeki jandarma karakolu yakınında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa süre içerisinde geniş bir alana yayıldı. Yurttaşlarla birlikte söndürme çalışmalarına katılan HDP Karakoçan İlçe Eşbaşkanı Veysi Sarıtağ, yangının kısmen söndürüldüğünü fakat hala kontrol altına alınmayan bölgeler olduğunu aktardı. Sarıtağ, “Yangının devam ettiği alanlar uçurum olduğu için havadan destek gerekiyor. O da yok” dedi.

Lice’de yine yakıldı

Son orman yakma bilgisi Amed’in Lice ilçesinden geldi. İlçeye bağlı Ziyaret ve Uçarlı mahalleri kırsalında yer alan ormanlık alanda yangın çıkarıldı. Alevleri rüzgârın etsiyle geniş bir alana yayıldı. Edinilen bilgilere göre, mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye sadece bir itfaiye aracı sevk edildi fakat yangına müdahale etmedi. Mahalle sakinleri ise yayılan alevlerin bağ ve bahçelerine sıçramaması için kendi çabalarıyla kimi önlemler almaya girişti.

 Lice ilçesine bağlı Derxust, Sîsê, Cinezur, Henyat ve Cimar mahalleleri arasında bulunan kırsal alanda 28 Temmuz’da başlayıp 5 gün süren yangında, binlerce hektarlık ormanlık alanlar ile birlikte yurttaşlara ait bağ ve bahçeler de küle dönmüştü.

Sıradan yangınlar değil

Mardin Ekoloji Derneği üyesi Derya Akyol, “güvenlik” gerekçesiyle çıkartılan yangınların, sıradan bir orman yangını olarak ele alınmaması gerektiğini belirterek, ”Çünkü orman yangınında yalnızca bir ağaç yanmıyor, kuşlar, hayvanlar mikroorganizmalar da yok olmuş oluyor. Yangınlar belki de endemik türlerinin soylarının tükenmesine neden oluyor” demişti. MA’ya konuşan Akyol, yangınların “güvenlik” gerekçesiyle çıkarıldığını ve bundan kaynaklı alanda inceleme yapmalarına izin verilmediğini dile getirerek, yine arşiv oluşturulmasına da müsaade edilmediğini kaydetmişti. Akyol, şunları söylemişti: ”Aynı şekilde çevre köylerden yangına müdahale edilmesine de izin verilmiyor. Bu yüzden de bu arşiv eksikliğine yol açıyor. Bundan sorumlu kurum var. Kaç hektarın yandığını, kaç tane ağacın zarar gördüğünü ve orada bulunan türleri de inceliyorlar ama bunu kamuoyu ile paylaşmıyorlar. Bu da bir hafızanın yok olmasına nede oluyor ve sonrasında orada iyileştirme çalışmaları yapılmasını engelliyor.”    MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.