Cumartesi Anneleri'nin yanındayız

Kadın Haberleri —

26 Temmuz 2020 Pazar - 16:18

  • Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda düzenlendiği eylemin 800. Haftasında Almanya’nın Stuttgart ve Avusturya’nın başkenti Viyana’da dayanışma etkinlikleri düzenlendi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde Cumartesi Anneleri ile dayanışma platformu 800. hafta vesilesiyle bir eylem düzenledi. Marstallstrasse’de yapılan eylemde kayıpların fotoğrafları taşınarak, mumlarla 800. hafta yazıldı. Etkinlik, tüm kayıplar için yapılan saygı duruşu ile başladı. Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Bugün 25 Temmuz'da 800. hafta eylemi İstanbul'da gerçekleşecek. 800 hafta boyunca, farklı şehirlerden anneler, kız kardeşler ve akrabalar her hafta çocuklarının ve akrabalarının nerede olduğunu, hala hayatta olup olmadıklarını veya kendilerine ne olduğunu soruyorlar. Amaçları gözaltında kayboldu ve tekrar ortaya çıkmayan akraba ve tanıdıklara dikkat çekmekti. 25 yıl geçti ve anneler üzüntü ve öfkelerini duyurmak için 25 yıldır sokaklarda yürüyorlar. Bununla birlikte, son 25 yılda anneler, kayıp çocukları ve akrabaları onları aradılar ve sokakta adalet ya da en azından bir mezar istediler. Bir dayanışma platformu olarak, annelerin kararlı ve yorulmak bilmeyen mücadelesini selamlıyoruz. Bugünkü eylemle, zorla kaybetmelere karşı bu mücadeleyi desteklemek istiyoruz. Kaybolanların kaderini açıklamak için Cumartesi Anneleri’yle yan yana duruyoruz, aileler ve akrabalar için adalet talep ediyoruz” dedi.

Akıbetleri sorulsun

Avusturya’nın başkenti Viyana'da ise, Viyana Demokratik Güç Birliği Kadın Platformu organizasyonuyla gerçekleştirilen eylemle de dayanışma vurgusu yapıldı.
Stephansdom kilisesi önünde bir araya gelen Kürdistanlı ve dostları yaptıkları açıklamada, Avusturya hükümeti ve sivil toplum örgütlerine çağrı yaparak, faili belli olan katillerin yargılanması başta olmak üzere, Türk devletitarafından gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların akıbetinin sorulması talep edildi. Viyana Demokratik Güç Birliği Kadın Platformu temsilcisi, devlet güçleri tarafından kaybedilen ve akıbeti belli olan ailelerinin yanında oldukları belirterek, kayıpların bulunması ve adaletin sağlanmasını talep ettiklerini ifade etti.
Sık sık kadın platformunun hazırlamış olduğu bildiri okunarak kamuoyu bilgilendirilirken eylem boyunca bildiriler dağıtıldı. Eylem, 'Susma, sustukça sıra sana gelecek', 'Şehîd namirin', 'Katil devlet gün gelecek hesap verecek', 'Yaşasın enternasyonalist dayanışma’ sloganları ile son buldu.

STUTTGART/VİYANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.