Curnê Reş'te 2 Haziran'a hazır

Curnê Reş seçimler

Curnê Reş seçimler

  • Kürt siyasi hareketinin 45 yıl aradan sonra yeniden kazandığı Curnê Reş (Hilvan) 2 Haziran’da yapılacak seçimlere hazırlanıyor. DEM Parti, büyük farkla kazanacağını söylüyor.

ASMİN BARAN / RIHA

Curnê Reş'te (Hilvan) AKP’nin hileleri nedeniyle yenilenen seçimler 2 Haziran’da yapılacak. DEM Parti Eşbaşkan Adayı Serhan Paydaş ve DEM Parti Riha Milletvekili Dilan Kunt Ayan, “Oyunları da tehditleri de tutmayacak. Oylarımızı ikiye katlayacağız” dedi.

Riha'nın (Urfa) Hilvan ilçesinde 31 Mart’ta yapılan seçimlerde DEM Parti 33.2; AKP’li aday ise 30.71 oranında oy almış; Kürt siyasi hareketi 45 yıl sonra yeniden belediyeyi kazandı. Seçim sonuçlarını hazmedemeyen AKP’li aday Ali Aslan Bayık, Gençlik Merkezi'nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulalarını, yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grupla yaktı. DEM Parti. 521 oy farkıyla seçimi kazansa da AKP'lilerin itirazı sonucunda İlçe Seçim Kurulu, söz konusu pusula yakma görüntülerini de gerekçe ederek seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

 

 

Su, yol, elektrik yok tehdidi

DEM Parti, seçime sayılı günler kalan Hilvan’da esnaf, mahalle ve kırsal mahalle ziyaretleri gerçekleştirerek kapı kapı projelerini anlatıyor. Kendilerine oy vermeyen seçmenin dahi “Size haksızlık yapıldı” diyerek partilerini desteklediğini ifade eden DEM Parti Hilvan Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serhan Paydaş, halkın iradesini 2 Haziran’da yeniden sandığa yansıtacağını dile getirdi. AKP’li adayın köylere giderek “Eğer oy vermezseniz size yol, su ve elektrik yok” tehditlerinde bulunduğu da ifade eden Paydaş, “Halk, adaletsizliğe, zulme ve şiddete karşı oylarını DEM Parti’ye vereceğini söylüyor. AKP, baskı ve tehdit politikası yürütmeye çalışsa da halk bu haksızlığa ve tehditlere boyun eğmez. Kaybeden AKP, ilçede ne kadar baskı uygularsa uygulasın provokasyon ve tehditleri boşa düşecek” dedi.